Radomszczański Oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego podsumował obchody 25-lecia działalności.
Radomszczański Oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego podsumował obchody 25-lecia działalności. W niedzielę 13 listopada odbyła się sesja popularnonaukowa, połączona z pokazem numizmatycznym.
W pierwszej części spotkania wręczono pamiątkowe medale, podziękowania i dyplomy osobom, które w szczególny sposób angażują się w działalność Oddziału im. Leszka Czarnego w Radomsku. Powodów do podziękowań i gratulacji jest wiele, ponieważ, jak podkreślono na spotkaniu, oddział z naszego miasta jest jednym z najbardziej wyróżniających się. Wśród gości byli przedstawiciele oddziałów PTN z całej Polski, którzy również gratulowali działalności radomszczanom.
Zasadniczą częścią spotkania była sesja popularnonaukowa. W jej trakcie uczestnicy zapoznali się z trzema odczytami. Jan Przepiórkowski zaprezentował temat "25 lat działalności Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Radomsku", Alojzy Biernat przedstawił "Monety ceramiczne i inne płacidła" a Józef Medwid "Papier - podstawowy produkt do wytwarzania banknotów". Wypełniona sala klubowa Miejskiego Domu Kultury zgromadziła zarówno członków oddziału, jak i jego sympatyków, którzy z zainteresowaniem słuchali prelegentów.
W międzyczasie można było podziwiać wystawę numizmatów zgromadzoną w kilku poziomo ustawionych gablotach. Były tam zarówno monety, medale, jak również banknoty.
Trochę historii
17 czerwca 1986 r. powstało Koło Numizmatyczne przy Radomszczańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej z przynależnością do Oddziału im. Wł. Terleckiego w Częstochowie Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego.
Początkowo Koło liczyło 18 członków. Przez ćwierć wieku działalności przewinęło się przez Koło, a potem Oddział PTN ponad 150 osób.
Pierwszy Zarząd Koła działał w składzie:
Prezes - Marian Bereska
Sekretarz - Dyzman Krasoń
Skarbnik - Zbigniew Kassube
Członek - Zygmunt Osumek
Członek - Jan Przepiórkowski.
2 stycznia 1992 r. Koło otrzymało imię Leszka Czarnego, zaś 18 stycznia 1996 r. decyzją Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Warszawie został powołany Oddział imienia Leszka Czarnego w Radomsku.
W ciągu dwudziestu pięciu lat działalności numizmatyków w Radomsku zorganizowano kilkadziesiąt sesji popularnonaukowych, pokazów, wystaw w Miejskim Domu Kultury i Muzeum Regionalnym, głównie z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Działalność naukowo-wydawnicza, odczyty i prelekcje, wystawy i pokazy - wszystko to służy upowszechnianiu wiedzy numizmatycznej i historycznej wśród społeczności miasta, młodzieży szkolnej i członków Oddziału.
Doceniając działalność Oddziału im. Leszka Czarnego PTN, Rada Miasta specjalną uchwałą ustanowiła rok 2006 Rokiem Radomszczańskiej Numizmatyki.
Ważniejsze dokonania członków Oddziału w ciągu 25 lat działalności:
- 1 października 1990 r. - ukazała się pierwszy numer "Radomszczańskiego Numizmatyka"
- 28 września 1991 r. - odbyła się pierwsza sesja popularnonaukowa
- 15 kwietnia 1993 r. - ukazała się pierwsza książka Józefa Medwida "Bierz za dobrą monetę"
- 18 czerwca 1999 r. - Jan Przepiórkowski wydał książkę "Leszek Czarny - prekursor monarchii stanowej"
- 17 czerwca 2004 r. - Marian Bereska i Janusz Kamiński wydali katalog "Radomszczańskie medale"
- 20 grudnia 2005 r. - Józef Medwid i Grzegorz Mieczyński wydali książkę "Bierz za dobrą monetę" (wydanie II zmienione i uzupełnione)
- 15 lutego 2009 r. - ukazała się książka Józefa Medwida "Dobry żart tymfa wart"
- 1 września 2011 roku ukazał się "Katalog nadruków okolicznościowych na banknotach" Jana Przepiórkowskiego i Janusza Kamińskiego.
Od 17 marca 2011 roku Oddziałem im. Leszka Czarnego w Radomsku kieruje nowy zarząd w składzie:
Prezes - Jan Przepiórkowski
Wiceprezes - Józef Medwid
Sekretarz - Felicja Nowicka-Bojdo
Skarbnik - Marek Suchan
Członek - Grzegorz Mieczyński.
Obecnie oddział liczy 40 członków.
Tekst historyczny - na podstawie opracowania Jana Przepiórkowskiego i Józefa Medwida