Michał Wróblewski zajął III miejsce w międzynarodowym konkursie "Be Open - Create the future now". Rozdanie nagród odbyło się – w mieście projektantów i mody - Mediolanie.
Radomszczanin Michał Wróblewski zajął III miejsce w międzynarodowym konkursie "Be Open - Create the future now". Finał konkursu odbył się 18 kwietnia 2012 roku we Włoszech – w mieście projektantów i mody- Mediolanie.
BEOPEN to międzynarodowy projekt charytatywny, obejmujący organizację międzynarodowych konferencji, a także szereg dobroczynnych inicjatyw w zakresie kultury, sportu czy oświaty. Jego założycielką jest Elena Baturina.
Konkurs w którym wziął udział Michał Wróblewski składał się z kilku etapów. Na początku należało wysłać swoje prace wraz z krótkim opisem, a także napisać coś o sobie. Nadesłane projekty oceniała niezależna komisja składająca się z artystów z wielu branż - architektów, projektantów graficznych. projektantów form przemysłowych, projektantów mody.
“Mile widziane jest nie stosowanie się do ograniczeń oraz uwzględnienie obecnych na rynku trendów przez autorów prac. Takie podejście umożliwi młodym, utalentowanym i kreatywnym ludziom zaprezentowanie w swoich pracach czegoś, co wykracza poza granice nowoczesnego postrzegania sztuki, ale jednocześnie, “jutro” może stać się celem i podstawą istnienia dla każdego.” (źródło: http://beopenfuture.com/awards)
Konkurs BEOPEN skierowany był do młodych projektantów w wieku od 18 do 30 lat.
Głównymi kryteriami wyboru prac były:
-trafność
-nowatorstwo stylistyczne
-funkcjonalność
-wykonalność
-sprostanie ogólnym zapotrzebowaniom
Z nadesłanych kilkuset prac, została wyłoniona dziesiątka finalistów, którzy spotkali się w Mediolanie na trzydniowej konferencji. Spośród finalistów wyłoniono trójkę zwycięzców - I miejsce zajęła Rosjanka Alexandra Gineva, II miejsce - Węgier Alberto Vasquez i III miejsce - Polak Michał Wróblewski.
Nagrodą w konkursie jest półroczny kurs w prestiżowej artystycznej uczelni w Nowym Jorku (School of Visual Arts) lub w Mediolanie (Domus Academy).
Michał do udziału w konkursie zgłosił swoje trzy projekty, które wykonał jako część pracy dyplomowej. Są to czołówki programów informacyjncyh: Kurier, Sport i Pogoda. Można je zobaczyć na stronie Be Open. Radomszczanin nie myślał o tym, że w konkursie osiągnie taki sukces.
- Każdy konkurs daje szansę skonfrontowania swoich umiejętności na tle prac innych uczestników. Samo dostanie się do dziesiątki finalistów, było dla mnie dużym wyróżnieniem- mówi Michał. I dodaje: - Grafiką komputerową interesuję się od siedmiu lat. Zaczynałem od projektowania plakatów, okładek do płyt - to wszystko dla niezależnych muzyków, których działalność wspierałem. Z czasem zakres zainteresowań znacznie się poszerzał, przygoda z animacją zaczęła się w 2009 roku, wtedy zrealizowałem pierwszy projekt – “History of Graffiti”, dzięki niemu dostałem się do finału konkursu animacji studenckich “Animotion” w Krakowie. Obecnie Interesuje się sztuką współczesną, fotografią, montażem video, nowymi mediami oraz szeroko pojętym projektowaniem graficznym.
Michał Wróblewski studiował kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych w Instytucie Plastyki, Akademii im. Jana Dlugosza w Czestochowie. Ukończył studia z wyróżnieniem, realizując dyplom w pracowni prof. Andrzeja Desperaka. Obecnie jest asystentem w pracowni Projektowania w zakresie komunikacji wizualnej. Dzięki wygranej w międzynarodowym konkursie otwierają się przed nim nowe horyzonty.
Więcej informacji na temat BEOPEN przeczytacie na stronie http://beopenfuture.com/
Projekty Michała Wróblewskiego możemy oglądać na stronie http://www.behance.net/iLaikit/frame