Radomszczanie upamiętnili 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Fot. Wojciech Bojdo

W Radomsku zorganizowano miejskie obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne uroczystości rozpoczęła msza w intencji Ojczyzny, odprawiona w kolegiacie św. Lamberta.

Po nabożeństwie, uczestniczący w wydarzeniu radomszczanie przeszli pod tablicę, upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego – Honorowego Obywatela Miasta Radomska, by złożyć wiązanki kwiatów. W skład delegacji weszli m.in. samorządowcy, harcerze, uczniowie radomszczańskich szkół, przedstawiciele działających w Radomsku stowarzyszeń, organizacji i ugrupowań politycznych oraz służb mundurowych.

Podczas uroczystości nie zabrakło defilady a także występu artystycznego.

O oprawę muzyczną uroczystości zadbała orkiestra dęta „Expresja”.

Podczas przemówienia prezydent Jarosław Ferenc zauważył, że dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek doceniamy dziedzictwo, pielęgnujemy i chronimy wartości, za które nasi przodkowie tak dzielnie walczyli. Śledząc wydarzenia na Ukrainie czy Bliskim Wschodzie, widzimy ludzi, którzy cierpią, którzy walczą o swoje życie, prawa, swoją niezależność i godność.

- Te współczesne konflikty i wojny uświadamiają, że pokój i wolność, którymi cieszymy się dzisiaj, nie muszą być dane na zawsze. Dlatego pamiętajmy o naszych bohaterach, bądźmy z nich dumni. Niech nasze działania pokazują miłość do Ojczyzny, a jedność niech będzie stabilnym fundamentem polskiego państwa - mówił Jarosław Ferenc.

Święto Niepodległości obchodzone jest w Polsce 11 listopada. Upamiętnia odzyskanie przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli (1795-1918).

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko święto niepodległości 11 listopada obchody rocznica odzyskanie niepodległości
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE