Radomszczanie spacerowali śladami Straży Pożarnej

5 maja 2024 roku odbył się spacer historyczny śladami straży pożarnej pod nazwą „Jak to w Radomsku straż ogniowa działała… i działa”

Tuż po Dniu Strażaka, 5 maja 2024 roku Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku zorganizowały i zaprosiły radomszczan na spacer historyczny śladami Straży Pożarnej Radomsku.

Spacer wypełniony był po brzegi ciekawostkami i opowieściami o dziejach Straży Pożarnej w Radomsku. O ciekawostkach opowiadała Agnieszka Podolska wspierana przez Agnieszkę Kuligowską miłośniczkę historii miasta.

– Pożarnictwo rodziło się w bólach. Odkąd pamiętamy, była to formacja wyszkolona, umundurowana, karna. W naszym mieście naczelnik rosyjski nie wyrażał zgody na utworzenie straży, bardzo długo to trwało. Jednostka OSP Radomsko, ta najstarsza, która już nie istnieje, była swego czasu jedną z najlepszych straży w Polsce Jednostka, która osiągała bardzo duże sukcesy w zawodach pożarniczych, która bardzo dobrze prosperowała, miała spory majątek: plac, Kinemę, była wspierana przez wszystkie organizacje w mieście i wspierała w ochronie pożarniczej również cały powiat. Wspierała też długi czas straż zawodową po jej powstaniu – tłumaczy Agnieszka Podolska z Muzeum Regionalnego w Radomsku.

Spacer rozpoczął się przy kominie na terenie metalurgii. Następnie uczestnicy udali się pod budynek Kinemy związanej z działalnością straży ogniowej, następnie odwiedzili Muzeum Regionalne, gdzie mieściła się komenda straży pożarnej. Finał spaceru to Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
Radomsko Straż Pożarna spacer historia
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE