W poniedziałek radomszczanie protestowali przeciwko wysokim cenom paliwa. W środę 25 stycznia natomiast na ulice Radomska wyjdą Ci, którzy protestują przeciwko podpisaniu przez Polsę ACTA.
W poniedziałek radomszczanie protestowali przeciwko wysokim cenom paliwa. W środę 25 stycznia natomiast na ulice Radomska wyjdą Ci, którzy protestują przeciwko podpisaniu przez Polskę ACTA - międzynarodowej umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi.
Protest rozpocznie się o godzinie 18.00. Miejscem zbiórki jest plac 3 Maja. Jak argumentują organizatorzy akcji, będą protestować przeciwko ograniczaniu wolności w Internecie. Na stworzonej przez nich ulotce czytamy:
ACTA jest przeciwko twórcom, wolności, rozwojowi kultury, przeciwko społecznym interesom, przeciwko nam. Została stworzona w interesie rządów i wielkich korporacji, w celu zmaksymalizowania zysków i kontroli. Wszelkie ustalenia jej dotyczące są pokątnie i w tajemnicy przed społeczeństwem przeprowadzane między rządami i korporacjami.
Pod płaszczykiem "walki z piractwem" przygotowywany jest mechanizm kontroli społecznej.
Coraz częściej usiłuje się wprowadzić przepisy pod pozorem "walki z: piractwem czy terroryzmem, które z normalnych ludzi zrobią przestępców, czy też pozwolą ich kontrolować.
Jak apelują organizatorzy, protest ma przebiegać w spokojnej atmosferze. Na specjalnie utworzonym wydarzeniu na facebooku czytamy:
- Jutro nasz protest niech będzie milczącym komentarzem do tej sytuacji. Po prostu nie krzyczmy, nie zachowujmy się głośno, ani nie wszczynajmy burd. Pamiętajcie - mowa jest srebrem, a milczenie złotem. W tym wypadku nawet i diamentem. Cisza lepiej wyrazi protest.
Zamiast krzyków organizatorzy apelują o zaklejenie ust kartkami z napisem "ACTA". Dodatkowo na miejscu mają być także transparenty i ulotki.
W chwili obecnej do wydarzenia dołączyło blisko 800 osób. Ile z tych osób pojawi się w środę wieczorem w centrum Radomska? Okaże się już jutro.
ACTA ma zostać podpisane przez Ambasadora Unii Europejskiej 26 stycznia w Tokio.W chwili obecnej do układu tego należą: Australia, Kanada, Japonia, Korea Południowa, Meksyk, Maroko, Nowa Zelandia, Singapur, Szwajcaria i USA. Umowa ta dotyczy ochrony własności intelektualnej, również w Internecie. Zdaniem krytyków, ACTA może doprowadzić do blokowania różnych treści i cenzury pod hasłem walki z piractwem.