Radomszczanie na Małopolskim Święcie Konia

Dwaj radomszczanie reprezentowali Szwadron Radomsko na Małopolskim Święcie Konia. Impreza odbywała się w dniach 13-14 października na krakowskich Błoniach.

Dwaj radomszczanie reprezentowali Szwadron Radomsko na Małopolskim Święcie Konia. Impreza odbywała się w dniach 13-14 października na krakowskich Błoniach.


Adam Mrówka oraz Sławomir Przepióra wraz z sekcją kawaleryjską kultywującą tradycję 11 Pułku Ułanów Legionowych zaprezentowali przed krakowską publicznością trudny pokaz musztry konnej.


- Prezentowaliśmy musztrę, ale musztrę taką, której w ostatnim czasie nikt nie robił w kraju, chodzi o musztrę z roku 1919. Jest to musztra bardzo trudna, zawiera zupełnie inne układy, jazdę ósemką czy zwroty przeciwne do tego, co prezentują wszystkie oddziały kawaleryjskie, łącznie z kompanią honorową. A to dlatego, że w 1936 roku powstał nowy regulamin, ten trudny stary regulamin został zastąpiony łatwiejszymi układami. – mówi Adam Mrówka.


Oprócz radomszczan w sekcji kawaleryjskiej znajdują się także jeźdźcy z Radomia czy Poświętnego. Podczas pokazu w Krakowie zaprezentowali oni pokaz musztry oraz odegrali bitwę, w której ułani odpierali ataki bolszewików. Pokazy zaprezentowane przez grupę zostały ciepło przyjęte przez licznie zgromadzoną publiczność.


W sekcji kawaleryjskiej działa 10 radomszczan. Powstała ona przy Stowarzyszeniu Jeździeckim Napoleońska Zagroda.


- Jeździmy po różnych imprezach, jesteśmy na nie chętnie zapraszani, z tego względu że ćwiczymy układy woltyżerki czy musztry kawaleryjskiej. Razem z kolegami z Radomia i Poświętnego byliśmy tydzień temu na szkoleniu kawaleryjskim i zostaliśmy wytypowani do wzięcia udziału w Małopolskim Święcie Konia. I jesteśmy.A co my tu robimy? Bawimy się, bo traktujemy to jako świetną zabawę, jeździectwo to dla nas pasja życia – kontynuuje Adam Mrówka.


W Radomsku podobną musztrę będzie można zobaczyć być może w przyszłym roku.


- Rzecz polega na tym, że mamy teraz trochę kontuzji koni i jeźdźców, musimy zebrać grupę. Natomiast na pewno 27 października będzie nas można zobaczyć w Bogusławicach, na dorocznym święcie koni – Hubertusie. Tam pojawi się szwadron Radomsko, pokażemy elementy drobnej musztry. Na pewno się też spotkamy na 11 listopada w Radomsku. – dodaje Adam Mrówka.

Więcej o:
napoleońska zagroda konie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE