Radomszczanie badają płuca. Ruszyła bezpłatna spirometria

Radomszczanie badają płuca. Ruszyła bezpłatna spirometria

Mieszkańcy Radomska mogą za darmo zbadać stan swoich płuc. Ruszyła akcja bezpłatnych badań spirometrycznych, organizowanych przez Radomszczański Alarm Smogowy.

Jakość powietrza w Radomsku jest fatalna. Smog przyczynia się m.in. do wystąpienia poważnych problemów z funkcjonowaniem dróg oddechowych. Dlatego Radomszczański Alarm Smogowy zainicjował akcję bezpłatnych badań spirometrycznych. Można je wykonać w Przychodni Medycyny Pracy przy ul. Różanej 1A.

- Akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony radomszczan. Zgłosiło się już do nas bardzo wielu mieszkańców. Zachęcamy wszystkich, którzy chcą sprawdzić kondycję swoich płuc do skorzystania z badań. Większość mieszkańców, którzy dotychczas zgłosili się na badania to osoby w wieku ok. 60 lat. Zachęcamy jednak, by z badań skorzystały również osoby młodsze – mówi pielęgniarka Joanna Archacka.

Spirometria to bezinwazyjne i bardzo dokładne badanie, pozwalające ocenić pracę i pojemność płuc. Dzięki niemu można zdiagnozować oraz skontrolować leczenie chorób powodujących zwężenie dróg oddechowych, m.in. astmy oskrzelowej oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

- Zdecydowałam się skorzystać z badań, ponieważ nigdy nie miałam wykonywanej spirometrii. Często szybko się męczę, więc postanowiłam zbadać wydolność płuc. Taka akcja to doskonała okazja do tego, by zadbać o swoje zdrowie – podkreśla jedna z pacjentek.

Badanie trwa kilka minut i nie trzeba się do niego w żaden sposób przygotowywać. Najbliższe terminy wykonywania spirometrii to 27 i 28 lutego. Kolejne zaplanowano na marzec i kwiecień. Zapisy prowadzone są w przychodni przy ul. Różanej 1A.

Więcej o:
radomsko bezpłatna spirometria radomszczański alarm smogowy
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE