We wtorek, 17 grudnia 2024 r. w Urzędzie Miasta w Radomsku została podpisana umowa na budowę kotła zasilanego biomasą. Umowa została zawarta między PGK w Radomsku, a wykonawcą, którym jest konsorcjum firm: MTM Budownictwo Sp. z o.o., MTM Elektronika Sp. z o.o. i RenBio Sp. z o.o.
Umowa na realizację zadania opiewa na 66 mln 666 tys. zł. Inwestycja jest częścią modernizacji ciepłowni mającej na celu wyeliminowanie miału węglowego jako paliwa, co jest zgodne z globalną strategią walki ze zmianami klimatycznymi.
Kocioł na biomasę jest elementem nowego miksu energetycznego, który opracowało i wdraża Przedsiębiorstwo. Dzięki zastąpieniu węgla innymi rodzajami paliw, w szczególności odnawialnymi możliwe staje się wyjście z systemu opłat za prawa do emisji gazów EU ETS, dzięki czemu radomszczanie będą płacić za ciepło i odpady mniej niż gdyby modernizacji nie prowadzono.
- Krok związany z budową kotła na biomasę umożliwi nam zakwalifikowanie naszego Zakładu Ciepłowniczego jako zakład efektywny energetycznie. Będziemy wiodącym dostawcą ciepła dla miasta Radomska, oferując ciepło ze źródeł odnawialnych i źródeł o małej emisji szkodliwych substancji – zapewnił Zbigniew Rybczyński, prezes PGK.
- Dzięki tej inwestycji Zakład Ciepłowniczy będzie bardziej nowoczesny i ekologiczny, ale przede wszystkim niezależny energetycznie. To da miastu i mieszkańcom większe bezpieczeństwo energetyczne, ponieważ nie będziemy tak mocno odczuwać ewentualnych wahań na rynku. Ciesze się też z tego względu, że dzięki dalszej modernizacji ciepło produkowane przez PGK będzie jeszcze tańsze – dodał prezydent Jarosław Ferenc.
W ramach modernizacji zostały już wybudowane i uruchomione w połowie 2024 r. kotły olejowo-gazowe, dzięki czemu Przedsiębiorstwo mogło obniżyć opłaty za ciepło.
Wykonawca został wyłoniony w otwartym przetargu i budowę będzie realizował w procedurze „Projektuj-Wybuduj”. Po zakończeniu projektowania pierwsze prace powinny ruszyć w połowie przyszłego roku, a pierwsze ciepło uzyskane ze spalania biomasy powinno zostać wprowadzone do sieci na przełomie lat 2026/2027.
Podczas briefingu prasowego przedstawiciel wyłonionego w przetargu wykonawcy wyraził nadzieję, że konsorcjum firm, które zawiązało się dla realizacji tego zadania sprosta zadaniu i pokładanym nadziejom. Z kolei prezes PGK - Zbigniew Rybczyński wyraził zadowolenie z tego, że kolejny etap modernizacji będzie realizowany, gdyż jest to droga do osiągnięcia przez zakład statusu zakładu niskomisyjnego.
Teraz wykonawca przystąpi do prac projektowych. Kolejnym etapem zaplanowanej modernizacji, o którą przeprowadza PGK jest budowa tzw. „spalarni”, czyli elektrociepłowni opalanej paliwem z odpadów. W tej sprawie zostanie przeprowadzone w lutym tego roku referendum lokalne. O tym dyskutować będą radni rady miejskiej w Radomsku na jutrzejszej (18 grudnia) sesji.
PGK pozyskało na realizację tej inwestycji wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
(info: PGK w Radomsku)