Radomsko: Wieczór autorski Andrzeja Andrysiaka

Radomsko: Wieczór autorski Andrzeja Andrysiaka Fot. Klaudia Gajda

We wtorek, 7 czerwca odbyło się spotkanie z Andrzejem Andrysiakiem, autorem książki „Lokalsi. Nieoficjalna historia pewnego samorządu”. Rozmowę poprowadził Janusz Kucharski - redaktor naczelny Gazety Radomszczańskiej. Książka miała premierę ostatniego dnia maja.

„Lokalsi. Nieoficjalna historia pewnego samorządu” to owoc kilkuletniej pracy Andrzeja Andrysiaka, wydawcy i dziennikarza Gazety Radomszczańskiej. Pokazuje ludzi, relacje i mechanizmy rządzące władzą na poziomie lokalnym na przykładzie jednego miasta - Radomska.

- Samorządność jako taka, ona się w pewnych rejonach sprawdza. Ale ona ma pewne defekty. Jest w samorządzie bardzo dużo złych emocji i złych motywacji. Motorem wejścia do samorządu, wcale nie są idee, zwykle są to praktyczne powody związane z pieniędzmi, z pracą... dla siebie, dla swoich znajomych... skoro te powody są takie, to nie ma rozmowy z mieszkańcami. Rozmowy są tylko przed wyborami. Poza tymi okresami dialogu jest bardzo mało - mówił Andrzej Andrysiak podczas spotkania.

Andrzej Andrysiak, który po wielu latach pracy w naczelnych mediach stolicy, został wydawcą tygodnika Gazeta Radomszczańska, odmalowuje w „Lokalsach” niepowtarzalny koloryt Polski lokalnej. Z gracją i dociekliwością opisuje układy i układziki, przekręty i zamiatanie spraw pod dywan, niskie motywacje polityków, łamanie kręgosłupów oraz mechanizmy rządzące samorządem. Nie brak tu także żydowskiego trupa w szafie w postaci mienia nigdy nie oddanego prawowitym spadkobiercom. Ta książka to opowieść o małych ludziach w małej polityce, historia niewielkiego miasta i uniwersalna historia Polski lokalnej w jednym.

Andrzej Andrysiak od 2015 roku jest wydawcą Gazety Radomszczańskiej. Wcześniej pracował w mediach ogólnopolskich, był m.in. redaktorem naczelnym tygodnika Kulisy i dziennika Życie Warszawy oraz z-cą naczelnego Dziennika Gazety Prawnej. Dziesięciokrotnie nominowany i pięciokrotnie nagradzany w konkursie SGL Local Press, dwukrotnie nominowany do Grand Press w kategorii publicystyka.

Od 2020 roku członek jury konkursu Grand Press. Od maja 2022 prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Więcej o:
lokalsi andrzej andrysiak książka promocja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE