Radomsko walczy ze smogiem – trwa wymiana starych pieców

Radomsko walczy ze smogiem – trwa wymiana starych pieców Fot. pixabay.com

Miasto Radomsko w 2020 roku przeznaczyło 500 tys. zł na dotacje dla mieszkańców, którzy chcą wymienić stare źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Podpisano 88 umów na wymianę pieców, z czego niemal połowa inwestycji jest już zrealizowana i rozliczona.

Nabór wniosków o dotację celową trwał od 17 czerwca do chwili wyczerpania środków przeznaczonych na realizację programu.

Na początku do programu przystąpiły 102 osoby, składając deklaracje, które po weryfikacji zostały zaakceptowane. Następnie zakwalifikowani beneficjenci składali wymagane dokumenty potrzebne do sporządzenia umowy, po podpisaniu której przystąpili do realizacji zadania. Umowy z miastem podpisało 88 właścicieli posesji (jedna osoba zrezygnowała).

- węgiel na ekogroszek – piec 5 klasy - 17 szt. (15 zrealizowano)
- węgiel na olej opałowy - 1 szt . (1 zrealizowano)
- węgiel na sieć ciepłowniczą - 3 szt.
- węgiel na pompę ciepła - 3 szt. (2 zrealizowano)
- węgiel na kocioł na biomasę - 2 szt. (2 zrealizowano)
- węgiel na gaz ziemny - 58 szt. (20 zrealizowano)
- węgiel na gaz ciekły - 3 szt.

Maksymalna kwota dofinansowania to 6 tys. zł (gaz, pellet, pompa ciepła) i 4,5 tys zł do wymiany na piec 5 klasy z certyfikatem ECODESIGN na ekogroszek.

Na dzień 16 lkistopada 2020 roku odebrano 40 inwestycji zrealizowanych programie na kwotę 217 832,63 zł.

Od ubiegłego roku pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami pomagają w wypełnianiu wniosków również na wymianę starych źródeł ciepła w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”.

Sezon grzewczy w pełni, a w minioną sobotę obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza, dlatego warto również przypomnieć o bezpłatnej aplikacji Airly, która pokazuje, jaka jest jakość powietrza w mieście. Aplikacja pobiera informację o jakości powietrza z ponad 20 czujników zlokalizowanych na terenie całego miasta.

(info: UM Radomsko)

Więcej o:
radomsko walka ze smogiem wymiana pieców czyste powietrze program
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE