Radomsko w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Zdjęcia

Dzień 1 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W Radomsku uczczono pamięć Żołnierzy II Konspiracji pod pomnikiem KWP w parku Solidarności.

Dzień 1 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W Radomsku uczczono pamięć Żołnierzy II Konspiracji pod pomnikiem KWP w parku Solidarności.

Uroczystości pod pomnikiem KWP w Radomsku
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Zgromadzeni wysłuchali także wiersz Zbigniewa Herberta "WILKI".

Frag. wiersza "Wilki"

"Ponieważ żyli prawem wilka

historia o nich głucho milczy

pozostał po nich w kopnym śniegu

żółtawy mocz i ten ślad wilczy

 

szybciej niż w plecy strzał zdradziecki

trafiła serce mściwa rozpacz

pili samogon jedli nędzę

tak się starali losom sprostać"

 

 

Prezydent Radomska, Anna Milczanowska przypomniała historię pułkownika Łukasza Cieplińskiego. - Pułkownik Łukasz Ciepliński, prezes IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, 1 marca 1951 roku wraz z sześcioma podkomendnymi został zabity strzałem w tył głowy. Od 2011 roku ta data jest obchodzona jako Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych - powiedziała do uczestników uroczystości.

 

Anna Milczanowska przeczytała także bardzo wzruszający list, jaki z więzienia pułkownik Ciepliński napisał do swojego syna, Andrzeja.

"Andrzejku! Kochaj Boga i bądź wierzącym katolikiem. Jednak staraj się poznać Jego Wolę, przyjąć ją za prawdę i realizować w życiu.

Kochaj Polskę i miej Jej dobro na uwadze zawsze. Ona musi zająć w świecie właściwe miejsce i uzyskać dobrobyt oraz szczęście wszystkich obywateli.

Kochaj i bądź posłuszny Matce - Twemu Aniołowi stróżowi, która marzy, modli się i żyje Tobą i Twoim szczęściem. Darz Ją dobrocią za siebie i za mnie. Naczelnymi zasadami twego życia niech będą: dobro, prawda, sprawiedliwość i miłość.

Ażeby temu sprostać musisz kształcić swój charakter (silna wola, dzielność, pracowitość, inicjatywa, umiłowanie szlachetnych celów), bez niego niczego nie osiągniesz. Musisz kształcić swój umysł, zdobyć szerokie wiadomości. Wyjedź na studia za granicę (Ameryka, Anglia, Holandia lub Belgia). Staraj się tam zapoznać z bieżącymi problemami życia naukowego, gospodarczego, społecznego.

Andrzejka proszę by Mamusię słuchał i był dla niej dobry, kochał za siebie i za mnie. Miej zawsze Matkę przy sobie. Mieszkajcie razem. W momentach przełomowych i trudnych decyzji - zaciągaj zawsze jej rady.

Bądź Polakiem, to znaczy całe zdolności zużyj dla dobra Polski i wszystkich Polaków. Bądź katolikiem, to znaczy pragnij poznać Wolę Bożą, przyjmij ją za swoją i realizuj w życiu. Katolik to nie niedołęga, ale zdolny, przedsiębiorczy, służący dobru i walczący ze złem. Przez wykształcenie umysłu i charakteru osiągnąć musisz odpowiednie stanowisko społeczne - by cele te móc realizować.

16 stycznia 1951 roku."

 

Głos zabrał też Przewodniczący Zarządu Ogólnokrajowego Związku KWP. Przypomniał on historię żołnierzy wyklętych, podziękował też wszystkim, którzy zaszczycili swą obecnością uroczystość poświęconą pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Dla oddania hołdu Żołnierzom II Konspiracji, tym którzy swoje życie odali za wolną i niepodległą Polskę, pod pomnikiem Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty.

 

Na zakończenie uroczystości Obóz Narodowo-Radykalny odśpiewał fragment pieśni "Nie chcemy komuny"

"Nie chcemy komuny, nie chcemy i już,

Nie chcemy ni sierpa, ni młota!

Za Katyń, za Grodno, za Wilno i Lwów,

Zapłaci czerwona hołota!

Za Katyń, za Grodno, za Wilno i Lwów,

Zapłaci czerwona hołota"

 

Cześć i chwała bohaterom.

 

 

FOTOGALERIA

Więcej o:
warszyc żołnierze wyklęci kwp radomsko konspiracja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE