„Radomsko u progu niepodległości” historyczny spacer

„Radomsko u progu niepodległości” historyczny spacer

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Tadeusza Kotarbińskiego, 12 października zorganizował spacer po najważniejszych miejscach w Radomsku, z którymi związana jest historia niepodległości Polski.

W piątkowe przedpołudnie uczniowie ZSE w Radomsku spacerowali po miejscach, z którymi w pewien sposób związana jest historia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie swój spacer rozpoczęli od parkingu przy dworcu w Radomsku, równocześnie wysłuchali historii radomszczańskiej kolei oraz samego budynku dworca. Przybliżona została też historia budynków znajdujących się na ulicy Remonta oraz lekcja fizyki przy wieży ciśnień. Na parkingu przy posterunku policji młodzież dowiedziała się, że dawniej mieścił się w tym miejscu hotel Krakowski oraz kamienica Chmurzyńskich.

Następnie skierowali się w kierunku rzeki Radomki, gdzie wysłuchali jej historii oraz o kamienicy Ziółkowskich. Przy budynku dawnego kina Kinemy odbyła się inscenizacja historyczna z wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego. Natomiast nauczyciele ZSE zaśpiewali utwór „Ach, jak przyjemnie”. Poza tym przybliżona została historia Klasztoru, na który spadła jedna z pierwszych bomb podczas II wojny światowej podczas bombardowania Radomska oraz historia Ratusza i placu 3 Maja, który dawniej pełni rolę rynku. Na parkingu II Liceum Ogólnokształcącego opowiadano o dawnym gimnazjum Niemca, o cerkwi prawosławnej i koszarach Legionów Polskich. Odczytano też wiersz poety i żołnierza Legionów – Władysława Broniewskiego. Na zakończenie spaceru uczniowie zaprezentowali pokaz musztry.

W roli przewodnika po ważnych historycznych miejscach miasta Radomska oprowadzała uczniów historyk ze ZSE, Agnieszka Kuligowska.

Więcej o:
historyczny spacer radomsko u progu niepodległości zse radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE