Radomsko pamięta o ofiarach obozów zagłady

W Radomsku upamiętniono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Władze miasta i powiatu radomszczańskiego złożyły kwiaty pod tablicą – macewą przy ul. Joselewicza, upamiętniającą likwidację przez niemieckich okupantów getta żydowskiego w Radomsku.

- Musimy pamiętać o tym, że w czasie II Wojny Światowej wiele osób, zarówno narodowości żydowskiej, ale też polskiej i innych narodowości zginęło w obozach koncentracyjnych. Dlatego dziś czcimy to święto i przekazujemy przyszłym pokoleniom, aby tego typu święta czcić – mówi Jarosław Ferenc prezydent Radomska.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – to polskie święto obchodzone co roku 14 czerwca. Zostało uchwalone 8 czerwca 2006 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz. Pierwotnie jego nazwa brzmiała Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Z inicjatywy senator Lidii Staroń nazwa została zmieniona na obecną w 2015 r.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko obchody macewa ofiary obozów zagłady święto
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE