Radomsko oddało hołd Ofiarom Holokaustu

Radomsko oddało hołd Ofiarom Holokaustu

Z okazji przypadającego dziś (27 stycznia) Światowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu delegacja władz Miasta Radomska złożyła kwiaty pod obeliskiem przy ulicy Berka Joselewicza. Hołd pomordowanym oddali między innymi: prezydent Jarosław Ferenc oraz przedstawiciele radomszczańskich szkół.

Kwiaty pod obeliskiem przy ulicy Berka Joselewicza w Radomsku, gdzie znajdowało się getto składane są od wielu lat. To dowód  uznania dla nacji żydowskiej, która w czasach zarówno przed II wojną światową, jak i podczas jej trwania stanowiła olbrzymi procent mieszkańców miasta. Nie bez przyczyny w opinii publicznej wciąż „żywa” jest stwierdzenie: „Nie ma wiernej historii Radomska, bez historii radomszczańskich Żydów”.  

Getto w Radomsku zostało utworzone przez okupantów hitlerowskich pod koniec 1939 roku. Usytuowane było w rejonie ulic Przedborskiej, Fabianiego, Stodolnej, Skoczyńskiego, Rolnej, Wyszyńskiego, Berka Joselewicza i Mickiewicza. W momencie wybuchu wojny w naszym mieście mogło mieszkać nawet 8 tysięcy Żydów. W okresie od października 1942 roku do stycznia 1943 roku blisko 20 tysięcy mieszkańców żydowskiego pochodzenia wywieziono z Radomska i okolic do obozów koncentracyjnych w celu ostatecznej zagłady. Wielu Żydów zostało zamordowanych w masowych egzekucjach na terenie radomszczańskiego kirkutu przy ul. Przedborskiej.

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony 1 listopada 2005 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Data obchodów została wyznaczona na 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.

Więcej o:
rocznica wyzwolenia getta radosmko getto radomsko kwiaty radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE