Radomsko oczami brytyjskiego historyka

Brytyjski historyk Alan Heath na początku listopada odwiedził Radomsko. Pozostałością po jego pobycie są filmiki umieszczone w Internecie.

Brytyjski historyk Alan Heath na początku listopada odwiedził Radomsko. Pozostałością po jego pobycie są filmiki umieszczone w Internecie.

 

Alan Heath dotarł do naszego miasta 1 listopada. Pierwszy film nakręcił już na dworcu. Stwierdził, że jego pierwsze wrażenie związane z naszym miastem jest pozytywne, spodobał mu się odnowiony dworzec. Zwrócił jednak uwagę na długą podróż z Warszawy i spóźniony o 20 minut pociąg.

 

 

 

 

 

Na kolejnym filmie nakręconym przez brytyjskiego historyka znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Przybliża on symbolikę grobu oraz m.in. Bitwę pod Mokrą.

 

 

Wędrując ulicami Radomska Alan Heath dotarł do placu 3 Maja. Centrum Radomska bardzo mu się spodobało (oprócz 'okropnego socjalistycznego budynku poczty'). Jak widać, sporo wie o historii naszego miasta - wspomina m.in. o tym, że w Radomsku mocno rozwija się przemysł meblowy

 

 

Najwięcej miejsca historyk poświęca historii Radomska związanej z ludnością żydowską. W filmiku pt. "Droga śmierci z radomszczańskiego getta" spacer po Radomsku rozpoczynamy na ulicy Joselewicza, przy której znajdowała się żydowska synagoga. Jak dowiadujemy się z filmu, była to granica radomszczańskiego getta. W październiku 1942 roku około 12 000 żydów dwoma transportami zostało wywiezionych do Treblinki.

 

Wędrując 'drogą śmierci' Alan Heath zwraca uwagę na budynek Kina Kinema, Klasztor Ojców Franciszkanów, tereny Metalurgii. Pokazując komin Metalurgii wspomina o zdjęciach niemieckich żołnierzy zrobionych właśnie na ulicy Kościuszki, na których w tle widać komin.

 

Dość amatorskie filmy nakręcone przez brytyjskiego historyka pokazują sporo historii naszego miasta, wiele ciekawych informacji możemy się dowiedzieć z nich również my - mieszkańcy Radomska. W tydzień po opublikowaniu filmy mają już po kilkaset wyświetleń. Zapraszamy do oglądania!

 

Alan Heat pracuje obecnie w Warszawie. Interesuje się głównie zagadnieniami związanymi z II wojną światową. Filmy z jego podróży można zobaczyć na portalach Facebook i YouTube.

Więcej o:
historia radomsko wycieczka żydzi
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE