Radomsko. Jak bezpiecznie przetrwać upały?

Fot. Sebastian Nems

Wysokie temperatury pojawiły się na termometrach w całym kraju. Upał najlepiej jest przeczekać w domu - nie każdy ma jednak taką możliwość. Wychodząc na zewnątrz należy pamiętać o nakryciu głowy i kremie z filtrem. W materiale wideo porady Przemysława Drozdka ze Szpitala Powiatowego w Radomsku oraz Ireny Bareły, kierownik SP ZOZ w Kodrębie.

Podstawą dobrego samopoczucia podczas upałów jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się picie 2-3 litrów płynów – z czego głównie powinna to być woda wysoko zmineralizowana, a w jej uzupełnieniu np. słaba herbata oraz soki owocowo-warzywne. W upały powinno się także ograniczyć intensywną aktywność fizyczną, która może przyczynić się do przegrzania.

Jeśli dojdzie do przegrzania organizmu, osoba ma suchą, gorącą skórę, dostaje drgawek, majaczy lub traci przytomność, niezwłocznie wezwij lekarza lub pogotowie - telefon: 112 lub 999. Do przybycia specjalistycznej pomocy, osobę przytomną należy położyć w chłodnym pomieszczeniu, na plecach, z nogami lekko uniesionymi, zdjąć ubranie, ochładzać ciało kompresami lub spryskiwać wodą w temperaturze 25-30 stopni oraz mierzyć jej temperaturę. Jeśli osoba traci przytomność należy położyć ją na boku, w pozycji bezpiecznej.

Nie należy samodzielnie podawać żadnych leków.

Więcej o:
upał gorąco pogodowy alert imgw upał radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE