Radomsko: Bezpiecznie na wakacje – zatrzymaj się przed torem – nie ryzykuj!

Fot. Klaudia Gajda

W piątek, 24 czerwca w Radomsku –na przejeździe przy ul. Piłsudskiego - odbyła się Inauguracja akcji „Bezpieczny piątek” na wakacyjne wyjazdy. Przedstawiciele spółki PKP Polskie Linie Kolejowe zorganizowali briefing prasowy a kierowcom rozdawano ulotki informacyjne dotyczące bezpiecznego przejeżdżania przez przejazdy kolejowe.

Statystyki pokazują, że 99% wszystkich zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z niewłaściwych decyzji kierowców. Podstawowe błędy prowadzące do tragedii na przejazdach to: ignorowanie znaku STOP, przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami, omijanie półrogatek, blokowanie przejazdu przez wjeżdżanie na tory bez możliwości zjazdu, niewłaściwe zachowanie, gdy auto zostanie unieruchomione na torach.

- Planując miejsca podróży i docelowy wypoczynek pamiętajmy, że podczas podróży mamy często do przejechania tory. Na przejazdach kolejowo - drogowych zwracajmy szczególną uwagę, aby zachować ostrożność przy zbliżaniu się do torów, zwracać uwagę na istniejące znaki i przepisy drogowe, zwłaszcza aby rozejrzeć się na lewo i prawo na przejazdach kolejowo drogowych nie wyposażonych w rogatki i sygnalizację świetlną. Upewnijmy się, że nie nadjeżdża pociąg dopiero wówczas możemy przejechać na drugą stronę bezpiecznie i dotrzeć do celu podróży. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że pośpiech, brawura i ignorowanie znaku STOP to jest skracanie sobie drogi do śmierci – mówił Rafał Wilgusiak z zespołu prasowego PKP PLK.

W wakacje kolejarze prowadzą akcję „Bezpieczny piątek” – to dodatkowe kontrole zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych na przejazdach kolejowo-drogowych, by podróże w autach i pociągach były bezpieczne. Pracownicy PLK wspólnie z policją i Strażą Ochrony Kolei przypominają o zasadach bezpiecznego przekraczania torów. Kierowcy otrzymują m.in. informację o projekcie #ŻółtaNaklejkaPLK.

#ŻółtaNaklejkaPLK – informacje, które mogą uratować życie

W przypadku zdarzenia lub usterki na przejeździe kolejowo-drogowym należy skorzystać z #ŻółtaNaklejkaPLK. Jest ona umieszczona na napędzie rogatkowym lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Dzwoniąc na numer 112, należy podać numer skrzyżowania. Dzięki temu operatorzy 112 i kolejarze, jeśli to konieczne, mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach.

- Na żółtej naklejce umieszczonej na przejeździe są trzy podstawowe dane indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego – przypisany jest do konkretnego przejazdu. Dzięki niemu podczas interwencji operator numeru 112 szybko lokalizuje przejazd na sieci kolejowej i w terenie. W kilka minut wstrzymany będzie ruch pociągów i ograniczona możliwość zdarzenia – mówiła Barbara Stankiewicz, naczelnik sekcji eksploatacji w Koluszkach.

Na naklejce znajdują się także:
Numer alarmowy 112 – służy do zgłaszania wypadków lub awarii samochodu na przejeździe.
Numery do służb technicznych „w razie awarii” –to numery do informowania dyspozytora kolei na terenie konkretnego zakładu linii kolejowych, o usterce urządzeń, uszkodzeniu oznakowania na przejeździe kolejowo-drogowym, jeśli nie ma bezpośredniego zagrożenia życia.

Co ważne!
Jeżeli znajdziemy się w sytuacji kryzysowej, a auto utknie między rogatkami, nie ma co się zastanawiać, tylko należy ruszyć. Wystarczy lekko pchnąć rogatkę zderzakiem i ona odpadnie. W ten sposób unikniemy zderzenia z pociągiem. Mimo że zostanie ona zniszczona, to uratujemy swoje życie.

Więcej o:
wakacje wakacje 2022 bezpieczny przejazd pkp pkp radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE