Radomsko: będzie praca dla uchodźców

Radomsko: będzie praca dla uchodźców Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

O zatrudnianiu obywateli Ukrainy oraz o pomocy uchodźcom dyskutowali przedstawiciele władz Powiatu Radomszczańskiego, kierownictwa Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Powiatowego Urzędu Pracy oraz firm działających w radomszczańskiej podstrefie ŁSSE podczas spotkania zorganizowanego w piątek, 4 marca w Starostwie Powiatowym w Radomsku.

W naradzie uczestniczyli m.in. Starosta Powiatu Radomszczańskiego - Beata Pokora, prezydent Radomska - Jarosław Ferenc, Wiceprezes Zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Agnieszka Sygitowicz, Sekretarz Powiatu i pełnomocnik Starosty ds. Pomocy Ukrainie - Tomasz Kornacki oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy - Łukasz Więcek.

Tematem narady była koordynacja pomocy ofiarom wojny na Ukrainie ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z zatrudnianiem obywateli Ukrainy. Jak deklarowali szefowie firm z radomszczańskiej podstrefy ŁSSE, są oni gotowi pomagać i zatrudniać obywateli Ukrainy, nawet mimo pewnych barier prawnych. Jak deklarowano, niektóre firmy chcą nawet tak przeorganizować system, aby znalazło się jak najwięcej miejsc pracy dla kobiet, które dominują wśród uchodźców.

Na szczeblu rządowym trwa przygotowywanie nowelizacji przepisów, aby ułatwić obywatelom Ukrainy zatrudnianie się w polskich firmach.

- Dla wielu firm pomoc udzielana obywatelom Ukrainy, to nie tylko odruch serca, ale także możliwość stabilnego budowania biznesu i inwestycja w przyszłość – stwierdziła Agnieszka Sygitowicz, Wiceprezes Zarządu ŁSSE.

Mówiono także m.in. o konieczności zapewnienia uchodźcom miejsc zamieszkania, transportu oraz opieki nad dziećmi (Miasto Radomsko planuje przygotować dla ukraińskich dzieci m.in. zajęcia w MDK oraz bibliotece).

Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku uruchomił już Punkt Informacyjny dla uchodźców, którzy chcą podjąć zatrudnienie. Znajduje się on w siedzibie PUP (ul. Tysiąclecia 2, s. 29). W punkcie zatrudniona została osoba posługująca się biegle językiem ukraińskim, która pomoże przede wszystkim w tłumaczeniu i sprawnej obsłudze osób zainteresowanych podjęciem pracy.

Jak deklaruje dyrektor PUP, ze względu na fakt, że radomszczański rynek pracy wciąż odczuwa niedobór pracowników, obywatele Ukrainy będą kierowani przede wszystkim na te stanowiska, na które nie można znaleźć polskich pracowników.

Więcej o:
radomsko praca radomsko praca dla uchodźców z ukrainy wojna ukraina
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE