Radny Łukasz Więcek: Niebieskie tabliczki to pusta propaganda

Radny Łukasz Więcek: Niebieskie tabliczki to pusta propaganda

Radny Łukasz Więcek (PO) komentuje we wpisie na Facebooku otrzymywane pieniądze, które do naszego miasta przywozi na tabliczkach poseł Anna Milczanowska, koalicjantka prezydenta Jarosława Ferenca.

Poniżej cały wpis i grafika przygotowana przez radnego Łukasza Więcka.

Jarosław Ferenc i Anna Milczanowska tworzą fakty medialne, które mają pokazywać, że od kiedy PIS współrządzi w Radomsku do Miasta płyną olbrzymie pieniądze. Na stronie Miasta pojawiają się komunikaty o „historycznych” dotacjach, a Jarosław Ferenc chwili się, że wszystkie drzwi są dla niego otwarte. I do tego te wspólne konferencje prasowe z niebieskimi tabliczkami – tekturowymi milionami. Ile ich już było?

A jakie są fakty? Fakty są takie, że pieniądze na inwestycje w Radomsku nie są większe nich w latach „przed tabliczkami” i koalicją z PiS. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę inflację pieniądze, jakie Radomsko przeznacza na inwestycje są znacznie mniejsze.

Do wpisu załączam dwa wykresy. Pierwszy pokazuje wydatki na inwestycje w Radomsku. Koalicję z PiS Jarosław Ferenc zawiązał w połowie 2021 roku - wtedy zaczęło się rozdawanie niebieskich tabliczek. Pierwszy budżet przygotowany i realizowany przez nową koalicję to rok 2022. Oznaczyłem go na niebiesko. W poprzednich latach PiS był w opozycji i nie rozdawał niebieskich tabliczek (na pomarańczowo). Lata 2017-2021 – to kwoty ze sprawozdań finansowych. Rok 2022 to plan inwestycji, który nigdy nie jest wykonywany w 100 %. Zakładam więc, że inwestycje wyniosą w 2022 roku około 60 mln złotych. W 2019 wyniósł 63 mln. Nie ma mowy o jakimś przełomie finansowym. Środki na inwestycje są niższe lub podobne niż w poprzednich latach.

A jeśli weźmiemy pod uwagę inflację jest jeszcze gorzej. Drugi wykres pokazuje realną wartość inwestycji biorąc pod uwagę inflację. Znaczny wzrost cen spowodował, że za te same pieniądze można zrobić znacznie mniej. Za 50 mln złotych w 2017 roku można było zrobić tyle, co w tym roku za 68 mln. I tak po przeliczeniu mamy dla porównania rok 2019: 60 mln złotych - a rok 2022 niecałe 50 mln złotych.

Zwracam się szczególnie do dziennikarzy i komentatorów. Kiedy kolejny raz ktoś zacznie mówić o korzyściach dla Radomska z nowej koalicji, zerknijcie na te dane. Korzyści owszem są, ale dla koalicjantów.

Więcej o:
łukasz więcek rada miejska w radomsku po platforma obywatelska
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE