Radny Łukasz Więcek: Galerii w Radomsku nie będzie?

Na internetowym blogu radnego Łukasza Więcka pojawił się dość interesujący wpis dotyczący budowy jakże oczekiwanej galerii handlowej z prawdziwego zdarzenia

Na internetowym blogu radnego Łukasza Więcka pojawił się dość interesujący wpis dotyczący budowy jakże oczekiwanej galerii handlowej z prawdziwego zdarzenia.

 

Radny Więcek swój długi wywód  zaczyna od słów: W Radomsku od wielu lat czekamy na budowę profesjonalnej galerii handlowej z kinem, częścią gastronomiczną i markowymi sklepami. Byłoby to miejsce, dzięki któremu mieszkańcy naszego miasta i powiatu nie musieliby jeździć na zakupy, czy w poszukiwaniu rozrywki do Częstochowy, Piotrkowa czy Łodzi. Obecnie w miastach tych, w każdą sobotę znaczna część klientów to mieszkańcy naszego powiatu.

 

- Niestety szanse na budowę galerii w naszym mieście znacznie się zmniejszyły - uważa Łukasz Więcek. Przyczynę takiego stanu rzeczy upatruje w postawie miejskiego magistratu: Nie dlatego, że miasto jest biedne czy małe. Na zachodzie galerie są budowane nawet w małych miastach, w Polsce jest podobnie, galerie są już w takich miastach jak Piotrków Trybunalski czy Tomaszów Mazowiecki. Niestety w Radomsku poprzez nieodpowedzialną decyzję Urzędu Miasta duża galeria prawdopodobnie nie powstanie. Zastąpią ją biedronki i inne małe hipermarkety. Przysłowiowym "gwoździem do trumny" dla galerii może okazać się bardzo kontrowersyjna decyzja Pani Prezydent z sierpnia 2011 roku, która pozwoliła na budowę obok siebie kolejnych pięciu hipermarketów. Czyli obiektów do 2000 m2 połączonych łącznikiem, budowanych nie na podstawie planu zagospodarowania przestrzennego, zatwierdzanego przez radę miasta, ale na podstawie zwykłych warunków zabudowy wydanych przez prezydenta miasta, moim zdaniem z ominięciem prawa.


- Mówiąc w uproszczeniu polskie prawo dzieli duże sklepy na dwa rodzaje: do 2000 m2 i powyżej 2000 m2. Te pierwsze, takie jak blaszane Biedronki czy sklepy Lidl mogą powstawać na podstawie warunków zabudowy, a tych większych nie da się budować bez planu zagospodarowania przestrzennego, który uszczegóławia wygląd takiego obiektu i narzuca wiele standardów związanych z wyglądem i wykończeniem. Przygotowanie planu trwa około 2 lat. Prezydentowi nie wolno wydać warunków zabudowy dla obiektu o łącznej powierzchni handlowej powyżej 2000 m2 - wyjaśnia zaistniałą sytuacje radny.

A teraz najciekawsze: co się stało w Radomsku? - pyta radny Więcek. - Już od 2007 roku mówi się o galeriach w Radomsku. W 2009 miasto przystąpiło do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla dwóch obiektów wielkopowierzchniowych tzn. dla "Galerii Metalurgia" oraz "Galerii Brzeźnicka". Prace szły opornie ale już we wrześniu 2011 r. plany były gotowe do zatwierdzenia przez radę miasta. Gdyby tak się stało już w marcu tego roku mogłaby ruszyć budowa galerii.


Winna całej sytuacji jest prezydent Milczanowska? Zdaniem Łukasza Więcka - tak: Niestety Pani Prezydent Anna Milczanowska opóźniła uchwalenie planu mniej więcej o pół roku mówiąc, że przedłoży je radzie miasta razem z "planem na galerię przy ul. Kościuszki", która nie miała zbyt wielu zwolenników wśród radnych. Osobiście interweniowałem w tej sprawie pytając czy zdaje sobie sprawę z tego, że opóźniając budowę galerii szkodzi miastu.

- Nikt nie rozumiał tego dlaczego uchwalenie planu jest świadomie opóźniane. Od dawno było wiadomo, że radni nie zgodzą się na budowę galerii przy ulicy Kościuszki, plan ten zakwestionowało także Starostwo Powiatowe w Radomsku - pisze Łukasz Więcek na swoim blogu.

- Wszystko wyjaśniło się po moim zapytaniu. Okazało się, że w sierpniu 2011 roku Pani Prezydent wydała bez planu zagospodarowania przestrzennego warunki zabudowy dla pięciu obiektów o powierzchni do 2000 m2 (każdy) obok siebie połączonych łącznikiem. Obiekt razem będzie miał ponad 10.000 m2, czyli prawie tyle co galeria. Budowa rozpocznie się już niedługo ponieważ obiekt ma warunki zabudowy. Nie ma planu zagospodarowania, więc miasto nie ma wpływu na jakość wykonanych obiektów, ich styl i wykończenie. Nie będzie tam kina i klimatu galerii. Uważam, że ten obiekt można nazwać "prawie galerią" ale i tym razem "prawie" robi wielką różnicę. (Zapytanie dostępne TUTAJ).


Mocnych słów używa Więcek obwiniając nadal prezydenta miasta o brak galerii handlowej: Fakty są takie, że przez pół roku Pani Prezydent świadomie opóźniała budowę galerii w Radomsku jednocześnie wydając warunki zabudowy dla innego podobnego obiektu i dając jego właścicielom bardzo cenny czas.

- Nie jestem człowiekiem doptarującym się wszędzie teorii spisku, ale w tym przypadku sprawa jest tak dwuznaczna, że nie da się obok niej przejść tak po prostu. Efekt będzie taki, że to co powstanie przy ulicy Sierakowskiego nie będzie galerią tylko czymś do niej podobnym, a prawdziwa galeria po prostu nie powstanie. Dla mnie to jest sprawa bardzo kontrowersyjna. To jednoznacznie pokazuje drugie oblicze ekipy Pani Prezydent. Nie chcę się domyślać o co tutaj chodzi, napiszę tylko, że na pewno nie o dobro miasta - podkreśla Łukasz Więcek.

- Pojawia się tutaj pytanie. Gdzie ta bezstronność, przejrzystość i zasady, którymi miała się kierować obecna ekipa rządząca. Trudno będzie się z tego wytłumaczyć Pani Prezydent. Osobiście mam nadzieję, że nie miała z tym nic wspólnego, choć tak naprawdę nie wiem co jest gorsze: wydanie takiej decyzji przy aprobacie prezydenta czy brak wiedzy prezydenta o tym, że taka decyzja jest przez urząd miasta wydawana - kończy swój wpis radny Łukasz Więcek.

zachowano pisownię oryginalną. Cały wpis dostępny na www.lukaszwiecek.pl


Komentarz Radomsko24.pl:

Szanowna Władzo, Drodzy Państwo radni opozycyjni i koalicyjni. Niech naszym komentarzem do słów  radnego o miejsce pod  budowę prawdziwej galerii handlowej będzie myśl @Bełchatów zaczerpnięta z jednego z for internetowych:  - "hahahahaha dobrze! Po co na WSI galeria? Lepiej przyjeżdżajcie do Nas - do Bełchatowa, u nas galeria się buduje! Radomszczanie wydający swoje pieniądze u Nas to świetna przyszłościowa perspektywa!!! Zarabiajcie na Nas!"

Więcej o:
galeria radomsko radny łukasz więcek łukasz więcek blog łukasza więcka
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE