Radny Dariusz Kopeć wnioskuje o więcej nasadzeń w mieście i proponuje zasady

Radny Dariusz Kopeć wnioskuje o więcej nasadzeń w mieście i proponuje zasady Fot. pixabay.com

Radny Rady Miejskiej w Radomsku, Dariusz Kopeć chce, by w Radomsku było więcej nasadzeń. Przygotował wniosek do władz miasta, w którym podkreśla, że więcej zieleni, to czystsze powietrze. Prosi, by nowe nasadzenia były realizowane według określonych zasad.

- Środowisko przyrodnicze i jego stan jest jednym z podstawowych czynników określających jakość przestrzeni w mieście, co wpływa na warunki życia mieszkańców. Stan środowiska a więc poziom zanieczyszczenia powietrza, ilość zieleni i jej stan zdrowotny, warunki przewietrzania, poziom hałasu, wilgotność temperatur powietrza, stan zanieczyszczenia wód gleb, krajobraz miejski - wszystkie wymienione czynniki mają wpływ na jakość życia w mieście. Dlatego wnioskuję o zwiększenie nasadzeń drzew i krzewów w mieście, np. klonów, kasztanowców, akacji, grabów, bzów, świerków, jaśminów, jarzębin, jodeł, modrzewi oraz forsycji, pigwowców, bukszpanów, berberysów i głogów. To gatunki pochłaniające dużo zanieczyszczeń, produkujące tlen, a równocześnie bezpieczne dla alergików – pisze we wniosku radny Dariusz Kopeć.

Radny podkreśla, że drzewa mają zdolność ograniczania zanieczyszczeń powietrza, co jest szczególnie ważne w mieście takim jak Radomsko, zwłaszcza w okresie grzewczym.

- Absorpcja szkodliwych substancji jak między innymi benzopiren, czy pyły wytwarzane przez piece grzewcze, a także wytwarzanie tlenu (szacuje się, że jedno średniej wielkości drzewo jest w stanie w ciągu godziny wytworzyć ilość tlenu potrzebną do oddychania dla 40 osób) to nie jedyne z pozytywnych aspektów nasadzeń. Również ważny jest aspekt estetyczny. Przy realizacji inwestycji nie zawsze pamięta się o zapewnieniu adekwatnej ilości roślinności względem miejskich zabudowań a niedostateczna ilość zieleni w sposób negatywny wpływa na komfort życia mieszkańców – pisze Dariusz Kopeć.

- Nasadzenia drzew i krzewów znacząco poprawią estetykę naszego miasta, a jednocześnie zieleń poprawi mikroklimat, podniesie wilgotność powietrza, zapewni mikroretencję i rozproszy fale dźwiękowe powodując zmniejszenie hałasu oraz zatrzyma pyły i inne zanieczyszczenia. Miejska zieleń zwłaszcza latem tworzy także wyspy chłodu i wilgoci, ograniczają efekt miejskiej wyspy ciepła – dodaje radny.

Radny wnioskuje, by nasadzenia realizowane były z uwzględnieniem określonych zasad takich jak: optymalne usytuowanie nasadzeń (przestrzeń wokół systemu korzeniowego i warunki glebowe), określona liczebność nasadzeń, wybór pożądanych gatunków i odmian roślin oraz szacowanie parametrów jakościowych, np. wiek lub rozmiary.

Więcej o:
radomsko rada miasta radomsko urząd miasta radomsko dariusz kopeć drzewa nasadzenia
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE