Radni rozmawiali o placówkach „KAMIL”

Radni rozmawiali o placówkach „KAMIL” Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

Radni z Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Powiatu Radomszczańskiego zapoznali się ze sprawozdaniem dotyczącym Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „KAMIL”, która od sierpnia 2022 r. działa pod innym adresem - także w Strzałkowie.

W nowej siedzibie znajdują się m.in. 4 pokoje dla wychowanków, pokój dzienny z jadalnią, kuchnia, 2 łazienki, 2 toalety, garaż, pokój kadry pedagogicznej, pokój na indywidualne rozmowy oraz do nauki indywidualnej, pomieszczenie rekreacyjno- świetlicowe (zaadaptowane w piwnicy budynku), zadaszony taras, pomieszczenia gospodarcze. Ogrodzony teren wokół stanowi doskonałą bazę do uprawiana sportu, rekreacji oraz rozwijania pasji i zainteresowań wychowanków. Jest tam miejsce do gry w piłkę nożną i siatkową, miejsce na basen, a dla najmłodszych podopiecznych - piaskownica.

Od chwili otwarcia w POW w Strzałkowie przebywało łącznie 23 wychowanków. Aktualnie mieszka tu 14 podopiecznych w wieku od 5 do 17 lat Dzieci uczęszczają do szkół (i przedszkola) na terenie naszego powiatu. W pracy z dziećmi wychowawców wspierają specjaliści: pedagog, psycholog oraz pracownik socjalny. Kadra pedagogiczna realizuje indywidualną i grupową pracę z podopiecznymi oraz ich rodzinami, organizuje im czas wolny poprzez zajęcia edukacyjne, integracyjne, kulinarne, sportowe, profilaktyczno-terapeutyczne. Kadra placówki stara się przygotowywać wychowanków do aktywnego i zgodnego z ogólnie przyjętymi normami udziału w życiu społecznym, angażuje też podopiecznych w działalność lokalnej społeczności. Duży nacisk kładzie się na rozwój pasji i zainteresowań podopiecznych. W ciągu roku szkolnego wychowankowie biorą udział w edukacyjnych i rekreacyjnych zajęciach i wycieczkach, podczas wakacji uczestniczyli w koloniach i obozach tematycznych.

Podczas posiedzenia komisji analizowano także informacje na temat przygotowań do uruchomienia drugiej - nowej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej KAMIL II w Kodrębie, łączącej zadania typu socjalizacyjnego oraz interwencyjnego. Będzie tam 14 miejsc dla dzieci powyżej 10 roku życia (w tym: 12 miejsc socjalizacyjnych oraz 2 miejsca interwencyjne).

Zakupiony kilka miesięcy temu dom został już zaadaptowany do potrzeb dzieci (zgodnie z przepisami dla tego typu placówek), trwają ostatnie prace przy jego wyposażeniu. Przygotowano 5 pokoi przeznaczonych dla wychowanków (2 dwuosobowe, 2 trzyosobowe oraz jeden czteroosobowy), pokój wychowawców, 3 łazienki, pomieszczenia administracyjne i gospodarcze. W placówce jest wspólna przestrzeń – wykorzystywana jako jadalnie oraz miejsce spotkań i wypoczynku a także kuchnia i pomieszczenia gospodarcze.

Koszt wykonanych prac remontowo - budowalnych mających na celu przystosowanie zakupionego domu do potrzeb POW sięga 50 tys. zł, zakup wyposażenia – (m.in. komputery i artykuły gospodarstwa domowego) - 26.964 zł.

W odpowiedzi na apel Starosty Powiatu Radomszczańskiego firma JYSK przekazała bezpłatnie m.in. meble, materace, kołdry, krzesła, kanapy, łóżka oraz artykuły wystroju wnętrz (o wartości ponad 11 tys. zł) a firma WHIRLPOOL ma w najbliższym czasie podarować sprzęt AGD.

Po uzyskaniu od Wojewody Łódzkiego zezwolenia na uruchomienie placówki, będą mogły wprowadzać się tam dzieci. Prawdopodobny termin otwarcia to połowa listopada 2022 r.

Więcej o:
radomsko powiat radomszczański placówka kamil komisja zdrowia rada powiatu radomszczańskiego
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE