Radni Radomska wnioskują o budowę kanalizacji na ul. Narutowicza i wodociągu na ul. Odległej

Radni Radomska wnioskują o budowę kanalizacji na ul. Narutowicza i wodociągu na ul. Odległej Fot. pixabay.com

Radni Rafał Dębski (KO) i Jacek Gębicz (WS) wnioskują do prezydenta Radomska o budowę kanalizacji sanitarnej na ul. Narutowicza. Z kolei radna niezależna Wioletta Pal podnosi, że na ulicy Odległej mieszkańcy nie mają wodociągu. I dodaje, że wodociągi były znane w starożytności, a na tej ulicy „miasto jest w ruinie”.

Radni Rafał Dębski i Jacek Gębicz przypominają, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma rozpocząć remont fragmentu ulicy Narutowicza w Radomsku (od ul. Witosa do ronda) w ramach programu Program Inwestycji, a zakłada budowę ciągu pieszo-rowerowego po obydwu stronach drogi, poprawę nawierzchni zjazdów, poprawę lub wykonanie kanalizacji deszczowej oraz kanałów technologicznych. Dodatkowo, na tym odcinku GDDKiA planuje wykonanie 4 zatok autobusowych, niemniej jednak ich dokładna lokalizacja zostanie określona dopiero na etapie projektowym. Zadanie ma być zrealizowane do 2023 roku.

- W związku z powyższym Miasto Radomsko i PGK powinno podjąć stosowne działania, aby to ważne i długo wyczekiwane zadanie przez mieszkańców naszego miasta było niebyło zagrożone i nie kolidowało to z planowaną i również długo wyczekiwaną budową kanalizacji sanitarnej. Dlatego wnioskujemy o wyznaczenie koordynatora tego ważnego projektu i podjęcie działań zmierzających do budowy kanalizacji sanitarnej w terminie pozwalającym na bezkolizyjne realizowanie inwestycji przez GDDKiA – napisali we wniosku do prezydenta radni.

Wioletta Pal natomiast walczy o poprawę jakości życia mieszkańców ulicy Odległej w Radomsku.

- Dla władz miasta urągającym powinno być, że w XXI wieku, są mieszkańcy, którzy żyją bez dostępu do miejskiego wodociągu, kanalizacji, ciepła - podnosi w piśmie do prezydenta.

- Systemy dostarczania i dystrybucji wody scalały imperia, dając poczucie bezpieczeństwa ich mieszkańcom świadcząc o potędze państwa i jego władców. Rozwiązania techniczne zastosowane tych systemach mówiły zaś poziomie zaawansowania technologicznego i naukowego - cytuje portal ekologia.pl, radna Wioletta Pal

- Wodociągi znane i stosowane były w starożytności. Dopiero w średniowieczu, po upadku Imperium Rzymskiego, odnotowano dramatyczny regres w wielu dziedzinach życia. W ruinę popadły wówczas także instalacje wodociągowe. Parafrazując klasyka możemy powiedzieć, ze na ulicy Odległej w Radomsku mamy „miasto w ruinie” – napisała radna Pal.

- Już sama nazwa ulicy mówi nam, jak odlegle dla jej mieszkańców są zdobycze cywilizacyjne takie jak możliwość korzystania z wodociągu Mieszkańcy Radomska z łezką w oku spoglądają na druga stronę ulicy, która administracyjnie należy do wiejskiej gminy Ładzice. Mieszkańcy Radomska zazdroszczą swoim sąsiadom, ze Ci mogą cieszyć się z tego, te wodę mają w domu, bo mieszkańcy gminy miejskiej, na ulicy Odległej wodę czerpią ze studni – zauważa.

- Zwracam się z apelem i prośba do pana prezydenta, by w XXI wieku, wszyscy mieszkańcy mieli dostęp do bieżącej wody i kanalızacji. To podstawa egzystencji. Zacznijmy od wodociągu. Dlatego proszę o odpowiedz, kiedy radomszczanie mieszkający na ulicy Odleglej będą mieli wodę, która popłynie w ich domach z kranu? – pyta na koniec w swoim wniosku.

Więcej o:
narutowicza kanalizacja narutowicza jacek gębicz rafał dębski wioletta pal wodciąg odległa
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE