Radni przyjęli uchwały o pomocy dla przedsiębiorców

Radni przyjęli uchwały o pomocy dla przedsiębiorców Fot. Zdalna sesja Rady Miasta w Radomsku

W czwartek 16 kwietnia 2020 r. odbyła się nadzwyczajna (prowadzona w trybie zdalnym) sesja Rady Miasta w Radomsku. Powodem jej zwołania było podjęcie uchwał o pomocy dla przedsiębiorców, którzy w związku z epidemią koronawirusa, znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Podczas sesji radni podjęli uchwałę w sprawie przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 (wirusa SARS-Co V-2). Na taką formę pomocy mogą liczyć mikroprzedsiębiorcy oraz mali przedsiębiorcy.

- Przygotowaliśmy uchwałę, która pozwala na przesunięcie terminu płatności rat podatku, przypadających w kwietniu, maju i czerwcu do końca września. Dotyczy to mikro i małych przedsiębiorców, którzy w tym okresie mają niższe przychody – o 30 procent w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego lub o 50 procent, gdy porównujemy miesiące tego roku. Przedłużenie terminu płatności będzie przysługiwać na wniosek, który stanowi załącznik do uchwały. Staraliśmy się, żeby ten wniosek był prosty i czytelny – wyjaśnia skarbnik miasta Mariola Wypych.

Kolejna forma wsparcia, a zarazem kolejna uchwała, to uchwała w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości grup przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu koronawirusa. Na jej podstawie zwalnia się od podatku od nieruchomości grunty, budynki, i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zwolnienie dotyczy podatku za kwiecień, maj i czerwiec 2020 roku, a jego kwota nie może przekroczyć 1000 zł. Ta forma pomocy skierowana jest do przedsiębiorców, u których spadek sprzedaży towarów lub usług wynosił nie mniej niż o 50 proc. łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy po dniu 1 stycznia 2020 roku w porównaniu do analogicznych miesięcy roku poprzedniego, lub nie mniej niż o 80 proc. z dowolnie wskazanego miesiąca po dniu 1 stycznia 2020 roku w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego.

Zdaniem niektórych radnych kwota 1 tys. złotych jest zdecydowanie za mała.

- Czy jest możliwość, żebyśmy wprowadzili całkowite umorzenie podatku, teraz czy w przyszłości - pytał radny Łukasz Więcek.

Jak wyjaśnił prezydent Jarosław Ferenc, firmy, które chciałyby skorzystać z większej ulgi, mogą się zwrócić z wnioskiem do urzędu miasta.

- Każdy wniosek będzie indywidualnie rozpatrywany przez miejskie służby. Przy rozpatrywaniu wniosków będziemy preferować tych przedsiębiorców, którzy zadeklarują i wykażą, że zachowali miejsca pracy. Ważne jest, by ci przedsiębiorcy, którzy mimo kryzysu, w trosce o pracowników zachowują miejsca pracy, byli preferowani w pierwszej kolejności – tłumaczył prezydent Jarosław Ferenc.

Na razie nie wiadomo, jakie skutki ekonomiczne będą miały dla miasta uchwały o pomocy dla przedsiębiorców.

- Oszacowanie skutków będzie możliwe dopiero po złożeniu wniosków przez przedsiębiorców – mówi skarbnik Mariola Wypych.

Radni zwrócili uwagę na fakt, że obecnie nie wiadomo, jak długo potrwa epidemia koronawirusa i jakie będą jej konsekwencje dla przedsiębiorców. Dlatego już teraz przewidują, że być może będzie konieczność przedłużenia wsparcia dla przedsiębiorców o kolejne miesiące.

Więcej o:
radomsko rada miasta w radomsku nadzwyczajna sesja urząd miasta pomoc dla przedsiębiorców koronawirus
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE