Radni podjęli decyzję co do budowy basenu w Radomsku

Radni podjęli decyzję co do budowy basenu w Radomsku

W czwartek 6 września w Urzędzie Miasta radomszczańscy radnych zebrali się na sesji, w czasie której burzliwą debatę wywołał temat dodatkowych środków na wybudowanie drugiego basenu w Radomsku.

Głównym tematem tej sprawy było wygospodarowanie dodatkowych środków w kwocie 6,5 mln złotych na budowę nowego obiektu sportowego w Radomsku. Niektórzy radni temat basenu - skierowali na całkiem inny tor. Między innymi zastanawiali się czy podejmowanie w tym momencie, tuż przed wyborami, decyzji o budowie basenu jest teraz konieczne i najbardziej potrzebną inwestycją w mieście.

Został ogłoszony kolejny przetarg na budowę basenu. Najtańsza oferta firmy INKOMET opiewa na kwotę 33 mln złotych. Miasto zabezpieczyło w budżecie na ten cel 26 mln złotych. Z czego 7 mln złotych do dotacja unijna. Do planowanej inwestycji brakowało 6,5 mln złotych. Radni prowadzili burzliwą dyskusję nad tym czy w takim razie budowa basenu jest w ogóle realną i potrzebną inwestycją dla miasta.

Radny Jacek Gębicz był zdania, że istnieją na ten czas ważniejsze inwestycje, którymi należałoby się zająć w pierwszej kolejności, na przykład problem podtopień w centrum miasta oraz rewitalizacja ulic Reymonta/Kościuszki. Natomiast kwestię basenu zaproponował by pozostawić na czas po wyborach.

Do tego głosu odniósł się wiceprzewodniczący Marek Rząsowski.

- Jeśli będziemy ciągle przekładać pewne sprawy ze względu na wybory, to nadal będziemy w tym samym punkcie, w którym jesteśmy. Ja jestem za tym by podejmować decyzje, a nie spać. Najważniejsze jest rewitalizacja centrum, ale i też budowa basenu
- mówił wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Marek Rząsowski.

Kolejnym głosem przeciwnym budowie basenu, był głos radnego Roberta Lewandowskiego. Według niego lepszym podejściem byłoby wybudowanie mniejszego basenu otwartego, który już kiedyś w mieście funkcjonował.

W odpowiedzi prezydent Jarosław Ferenc zapewnił, że projekt nowego basenu zakłada poza krytym basenem, również saunę, zjeżdżalnie, kompleks hotelowy oraz właśnie basen odkryty. Poza tym zwrócił również uwagę na to, że do 2022 roku miasto ma czas na rozliczenie się z dofinansowanych środków. Prezydent chce również uzyskać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na działania związane z ochroną środowiska z wojewódzkiego programu ochrony środowiska oraz z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

- Ten projekt budowy basenu zrealizuje szereg potrzeb mieszkańców Radomska
- podsumował prezydent Jarosław Ferenc.

Radni Rafał Dębski, Andrzej Kucharski, Marek Rząsowski i Paweł Pichit byli za projektem utworzenia w Radomsku kolejnego obiektu sportowego. Radny Paweł Kałdoński zapewnił, że budowa takiego obiektu spowoduje zainteresowanie w całej Polsce.

Ogólnie 12 radnych głosowało za przyjęciem tej uchwały, 5 radnych się wstrzymało, a tylko radny Jacek Gębicz wniósł głos przeciwny.

Prezydent podziękował radnym za podjęcie słusznej decyzji w tej sprawie.

Więcej o:
sesja rady miasta budowa basenu w radomsku
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE