Radni KO składają projekt uchwały: Żłobki w Radomsku za symboliczną opłatą

Radni KO składają projekt uchwały: Żłobki w Radomsku za symboliczną opłatą Fot. pixabay.com

Miejscy radni Kolacji Obywatelskiej w Radomsku złożyli projekt uchwały, w której przewidują dopłaty do pobytu dziecka w żłobku. Uchwała ma być procedowana 21 grudnia.

Wśród uzasadnienia projektu uchwały czytamy, że Radomsku zanotowano w 2021 roku 312 urodzenia oraz 1303 akty zgonu . Zadaniem radnych KO, w tej sytuacji polityka prorodzinna miasta powinna być absolutnym priorytetem.

- Radomsko nie posiada własnego żłobka, a prezydent Ferenc nie widzi możliwości budowy publicznego żłobka i w najbliższych latach na pewno taki nie powstanie. Zadanie to z powodzeniem mogą realizować prywatne firmy (które obecnie zapewniają blisko 150 miejsc w swoich placówkach), a miasto może dopłacać do pobytu dzieci w żłobkach - zmniejszając tym samym obciążenia dla rodziców – argumentuje w imieniu radnych KO, Łukasz Więcek.

- Kilka lat temu jako radni poparliśmy starania rodziców i wprowadziliśmy dopłaty do pobytu dzieci w żłobkach. Jednak obecnie koszty pobytu dziecka w żłobku (bez wyżywienia) wynosi jednak ok. 1300 – z czego 390 zł z tego dopłaca Miasto i (w uproszczeniu) około 400 zł. ZUS. Rodzić musi zapłacić ponad 500 złotych + koszty wyżywienia. 390 zł to realna pomoc, ale - dla porównania - do pobytu dziecka w publicznych przedszkolach miasto dopłaca ponad 1000 zł miesięcznie – dodaje.

- Uważamy, że aby prowadzić faktyczną i skuteczną politykę prorodzinną, powinniśmy jako miasto znacznie zwiększyć dopłaty do pobytu dzieci w żłobkach. Dlatego przygotowaliśmy projekt uchwały, który zakłada obniżenie realnej opłaty dla rodzica do kwoty około 100 zł miesięcznie – podkreśla radny.

Projekt uchwały zakłada zwiększenie dopłaty miasta do kwoty opłaty za pobyt dziecka w żłobku do 800 zł. Łączny koszt proponowanej uchwały w 2023 roku wynosi 600 000 zł.

- To znacznie mniej niż kosztowały zielone ściany i znacznie mniej niż koszty podwyżek, które rok temu zafundowali sobie radni i najbliższe otoczenie prezydenta. W skali budżetu miasta to niewielka kwota, ale dla rodziców małych dzieci olbrzymia pomoc – zauważa Łukasz Więcek.

Więcej o:
żłobek dofinasowanie żłobek radomsko żłobek w radomsku ko koalicja obywatelska
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE