Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 świętuje swoje 90-lecie

Szkoła na Bugaju może pochwalić się niezłym stażem. W tym roku obchodzi swoje 90. urodziny. Co w programie uroczystości?

18 maja 2012 r. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Radomsku im. Władysława Reymonta będzie świętować swoje 90-lecie.

 

Z tej okazji zaplanowano szereg uroczystość. W programie:

- msza święta w kościele Św. Lamberta o godz. 9:00
- przejazd do budynku przy ulicy Szkolnej 4
- część oficjalna oraz artystyczna w PSP 4
- wystawa okolicznościowa

Uroczystość zakończy się ok. godz. 14:00


Przypomnijmy kilka istotnych faktów z historii tej szkoły:

„W roku szkolnym 1922/23 została otwarta w Radomsku 4-klasowa Męska Szkoła Powszechna. Nauka odbywała się w lokalu szkoły im. St. Jachowicza przy ul. Bugaj, zajmując izby na parterze.” - tak brzmi pierwszy wpis w kronice Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Władysława St. Reymonta.

Od tej pory minęło 90 lat, nie ma śladu po dawnych koszarach (stajniach) wojskowych, w miejscu których mieści się budynek szkolny.
Początkowo w parterowym budynku były 2 szkoły - nr 1 i nr 4, ale gdy w 1925 r. miasto wybudowało piętro, w północnej części budynku znalazła się szkoła im. T. Kościuszki, a w południowej części - szkoły: im. M. Konopnickiej oraz im. Królowej Jadwigi. Początki były trudne, gdyż w budynku nie było ogrzewania i zimą lekcje odbywały się przy blaszanych piecykach, a uczniowie i nauczyciele siedzieli w paltach. Dopiero w 1929 r. urządzono centralne ogrzewanie, a także pracownię przyrodniczą i robót ręcznych dla dziewcząt i chłopców.

Od chwili założenia szkoły w 1922 r. pierwszym dyrektorem - przez 40 lat - był p. Kazimierz Kupczyński.

Drugi dyrektor szkoły - p. Hieronim Magiera - objął stanowisko w roku szkolnym 1962/63 i zajmował je do 1985 r. przez 23 lata.

W latach 1985-1991 dyrektorem szkoły był mgr Jan Sobczyk.

Od 1991 r. do 2007 r. funkcję dyrektora szkoły sprawowała mgr Jolanta Mossur.

25.04.1994 r. po raz pierwszy w  szkole zorganizowano obchody Zbrodni Katyńskiej i tak nawiązano współpracę ze Stowarzyszeniem Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej, która trwa do dziś, a wzbogacona została o Konkurs Katyński dla uczniów gimnazjum. Lata 90. rozwinęły aktywność szkoły o akcje, m.in.: WOŚP, Dzień Ziemi, Sprzątanie świata, Dni Lasu, a także wyjazdy na Zielone Szkoły. W 1997 r. uruchomiono radiowęzeł, który urozmaicił życie placówki. W latach 80. i 90. w szkole zaczęli pracować nauczyciele, z których część uczy do dnia dzisiejszego.

Nowy rozdział w życiu „Reymontówki na Bugaju” rozpoczęła kolejna dyrektor zespołu - p. Izabela Iwanowicz.

O „Reymontówce na Bugaju” zaczęło być głośno w Radomsku, gdy od 2009 r. do 2011 r. realizowano wspólnie ze szkołą z Anglii i Włoch Międzynarodowy Partnerski Projekt pt. „Healthy lives - healthy planet” („Zdrowe życie - zdrowa planeta”) programu Comenius „Uczenie się przez całe życie”, który otrzymał dofinansowanie 24 tys. euro. W 2009 r. rozpoczęto projekt pt. „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”- również finansowany w ramach EFS. W 2010 i 2011 r. zrealizowano trzy kolejne projekty - „O uśmiech dziecka”, „Kabecjanie dają radę ” oraz „Trzymaj formę!”.
Więcej o:
psp 4 w radomsku 90-lecie psp 4 szkoła podstawowa nr 4 psp 4 radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE