PTH w Radomsku zaprasza do akcji czytania żydowskich nazwisk

PTH w Radomsku zaprasza do akcji czytania żydowskich nazwisk Fot. Żydzi prowadzeni obecną ulicą Kościuszki

Według pomysłu Polskiego Towarzystwa Historycznego w Radomsku w każdej szkole, która zechce się przyłączyć, zorganizowane zostanie czytanie znanych nazwisk osób pochodzenia żydowskiego mieszkających w naszym mieście, a którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej

W październiku 2022 r. minęła 80. rocznica likwidacji getta w Radomsku. W nocy z 5 na 6 stycznia 1943 r. rozpoczęła się ostateczna likwidacja getta wtórnego. Kulminacja tej akcji miała miejsce 12 i 13 stycznia 1943 r. W konsekwencji śmierć poniosło 40% mieszkańców Radomska pochodzenia żydowskiego oraz mieszkańcy wielu okolicznych miejscowości, którzy trafili do getta. Winniśmy choć symbolicznie pamiętać o tragedii tych ludzi. Za liczbami, statystykami kryją się konkretne osoby, często znane z imienia i nazwiska.

Według tradycji żydowskiej człowiek umiera trzy razy. Pierwszy raz - gdy fizycznie umiera. Drugi raz - na pogrzebie. Śmierć trzecia następuje wówczas, gdy już nikt z żywych nie wypowiada jego imienia – napisali Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki publikując w „Zeszytach Radomszczańskich” ponad 4300 nazwisk Żydów z Radomska, którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej.

- Chcielibyśmy zorganizować wspólną akcję odczytania wszystkich znanych nam nazwisk osób pochodzenia żydowskiego, które nie przeżyły wojny. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału, w tym radomszczańskie szkoły. Za pośrednictwem Urzędu Miasta oraz Starostwa Powiatowego rozesłaliśmy informacje i zaproszenia do udziału – mówi o akcji Tomasz Nowak, prezes Oddziału PTH w Radomsku

- Po otrzymaniu zgłoszeń uczestnictwa w czytaniu podzielimy się listami z nazwiskami. Według naszego pomysłu w każdej szkole, która zechce się przyłączyć, na jednej z lekcji zorganizowane zostanie czytanie, w którym wezmą udział chętni uczniowie i nauczyciele. Taka forma nie zdezorganizuje pracy szkoły, pozwoli natomiast w ten symboliczny sposób przeprowadzić nietypową lekcję tolerancji i szacunku dla ofiar Holocaustu. Do akcji zgłosiły się już pierwsze szkoły – wyjaśnia założenia.

Przeprowadzenie czytania planowan ejest wstępnie na 5 stycznia 2023 r. W tym dniu PTH zaprosi również wszystkich radomszczan do wykonania tego samego gestu.

- Zorganizujemy publiczne czytanie nazwisk. O szczegółach będziemy informować na bieżąco - dodaje Tomasz Nowak.

Zgłoszenia szkół drogą mailową: pthradomsko@wp.pl lub telefoniczną 609579374.

Więcej o:
pth pth radomsko żydzi w radomsku
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE