Przyszłość starego basenu w Radomsku raczej przesądzona. Radny Rączkowski domaga się konsultacji społecznych

Fot. Wojciech Bojdo

Ważą się losy starego basenu przy ul. Leszka Czarnego w Radomsku. Choć wszystko wydaje się już przesądzone, radny Rady Miejskiej – Radosław Rączkowski apeluje do władz miasta, by przeprowadziły konsultacje społeczne, w których to mieszkańcy zdecydują, co stanie się ze starą pływalnią.

Apel radnego Radosława Rączkowskiego

Podczas zorganizowanej we wtorek, 22 listopada konferencji, radny Radosław Rączkowski zaapelował do prezydenta Radomska, by przeprowadził konsultacje społeczne dotyczące przyszłości basenu przy ul. Leszka Czarnego.

- Przy podejmowaniu decyzji w sprawie starego basenu brakuje najważniejszego podmiotu, który powinien się w tej sprawie wypowiedzieć. Brakuje głosu mieszkańców. Dlatego apelujemy do prezydenta o przeprowadzenie konsultacji społecznych – mówi radny Radosław Rączkowski.

Radny chce, by w konsultacjach zostały zadane trzy pytania: czy pozostawić obiekt w obecnym stanie, czy przekształcić obiekt w salę sportową, czy przekształcić obiekt w basen odkryty?

- To mieszkańcy powinni zdecydować, czego chcą – podkreśla radny.

Podobnego zdania jest uczestniczący w konferencji Paweł Aulich ze stowarzyszenia Spot Radomsko.

- Nie trzeba się bać głosu mieszkańców. Konsultacje powinny zostać przeprowadzone i powinny być poprzedzone szeroką debatą z udziałem różnych środowisk – zauważa Paweł Aulich.

Opozycyjni radni złożą podczas piątkowej (25 listopada) sesji postulat o przeprowadzenie konsultacji społecznych.

Przyszłość basenu wydaje się przesądzona. Ma działać do końca roku

Tuż po zakończeniu konferencji rozpoczęło się posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Rady Miejskiej. Jednym z punktów obrad było rozpatrzenie wniosku radnego Rączkowskiego o niewyrażenie przez radnych zgody na likwidację starego basenu. Wniosek, większością radnych - został odrzucony.

Jak podkreśla skarbnik miasta Mariola Wypych, z przeprowadzonych analiz wynika, że nowy basen „Aquara” jest w stanie pomieścić wszystkich miłośników pływania. Utrzymanie dwóch obiektów jest zbyt drogie. Tym bardziej, że stara pływalnia jest w bardzo złym stanie technicznym. Potwierdza to dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – Marek Wyciszkiewicz.

- Dysponujemy ekspertyzą niezależnej firmy, z której jednoznacznie wynika, że stary basen jest w bardzo złym stanie. Musimy mocno chlorować wodę, ponieważ instalacja nie spełnia swojej roli. Często dochodzi do przekraczania norm mikroorganizmów występujących w wodzie. Dysponujemy kosztorysem modernizacji obiektu i niestety są to ogromne koszty, mogące sięgnąć nawet kilkunastu milionów złotych – informuje Marek Wyciszkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomsku.

Stara pływalnia – zgodnie z decyzją władz miasta, ma funkcjonować do końca roku. Urzędnicy zapewniają, że pracownicy obiektu nie stracą pracy.

- Funkcjonują korty tenisowe i inne obiekty MOSiR. I te osoby będą tam pracować. Obecnie na nowym basenie „Aquara” są ratownicy z zewnętrznej firmy. Po likwidacji pływalni przy ul. Leszka Czarnego, pracujący tam ratownicy i instruktorzy przejdą na nowy basen – wyjaśnia Mariola Wypych, skarbnik miasta.

Basen przy ul. Leszka Czarnego ma funkcjonować do końca grudnia 2022 r. Zgodnie z planami władz miasta, obiekt zostanie przekształcony w salę wielofunkcyjną, służącą do uprawiania różnego rodzaju dyscyplin sportowych. Pomysł ten został jednogłośnie zaakceptowany przez Miejską Radę Sportu.

- Nie chcemy działać na szkodę miasta. Zależy nam na jego rozwoju. Oczywiście, byłoby dobrze, gdyby w Radomsku funkcjonowały dwa baseny, ale miasta na to nie stać. Stary basen dopuszczany jest do użytku warunkowo, ale kiedyś dojdzie do tego, że nie zostanie dopuszczony. I co wtedy...? Dlatego będę bronił decyzji o zamknięciu starego basenu – stwierdził Wojciech Lenk, przewodniczący Miejskiej Rady Sportu w Radomsku.

Przyszłość pływalni przy ul. Leszka Czarnego wydaje się przesądzona. W projekcie przyszłorocznego budżetu miasta, nie zostały ujęte środki na funkcjonowanie obiektu.

A co z uczniami radomszczańskich szkół, którzy zajęcia w ramach lekcji Wychowania Fizycznego odbywają na starym basenie?

- Zaraz po feriach zajęcia te zostaną przeniesione na basen „Aquara” – wyjaśnia Mariola Wypych, skarbnik miasta.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko urząd miasta radomsko stary basen likwidacja basenu radosław rączkowski
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE