Przy Budżecie Obywatelskim praca wre

Przy Budżecie Obywatelskim praca wre

Projekt Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście jest stosunkowo nową inicjatywą, która ma za zadanie aktywizować społeczeństwo oraz realnie zmieniać otaczającą nas radomszczańską rzeczywistość. Najważniejszy w tym przedsięwzięciu jest fakt, iż ludzie zaangażowani w projekt nie tylko na spotkaniach teoretyzują, piją kawę i czekają latami, aż ktoś, coś za nich zrobi.

Budżet Obywatelski daje radomszczanom realne narzędzia i możliwości do działania i zmiany na lepsze warunków funkcjonowania w mieście. O tym, że tak właśnie jest świadczy choćby to, jak sprawnie realizowane są zwycięskie projekty.

W pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego radomszczanie mogli wybierać z blisko 40 zgłoszonych propozycji. W dużej mierze były to projekty proponujące przebudowę placów zabaw, obiektów sportowych lub obiektów użyteczności publicznej. Poprzez głosowanie wyłoniono cztery projekty, które zostaną zrealizowane. Jednak dzięki oszczędnościom okazało się, iż pieniędzy wystarczy jeszcze na piąty projekt, jakim jest plac zabaw przy ulicy Torowej. Prace wyglądają następująco:

Budowa boiska przy ZSG nr 1

Obecnej wykonano:
- opaskę okalającą płytę boiska,
- wielowarstwową podbudowę z kruszywa pod nawierzchnię poliuretanową

Budowa boiska przy ZSG nr 4

Obecnie wykonano:
- opaskę okalającą płytę boiska, strefę placu zabaw i strefę z urządzeniami siłowni zewnętrznych
- wielowarstwową podbudowę z kruszywa pod nawierzchnię poliuretanową
- instalację odwodnienia liniowego boiska

Tężnia przy ulicy Chabrowej

Umowa z wykonawcą robót została podpisana. Przekazanie placu budowy dla realizacji robót nastąpi 12 sierpnia. Obiekt planowo ma zostać oddany do użytku ostatniego dnia października br.

Ścieżka rowerowa na Bartodziejach

- został wykonany projekt
- trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu

Plac zabaw przy ul. Torowej

- trwa przygotowanie do zlecenia wykonania projektu placu zabaw

Przeprowadzenie pierwszej edycji RBO oczywiście nie było wolne od błędów. Największe kontrowersje wzbudziła możliwość głosowania za kogoś, dzięki wypisaniu upoważnienia. Wprowadzenie takiej możliwości miało stanowić niewielkie ułatwienie w głosowaniu, a w efekcie stało się powodem nadużyć i nabijania głosów pod projekty przez osoby zaangażowane w ich przedłożenie. Teraz, gdy prace nad II edycją projektu trwają, zespół za niego odpowiedzialny będzie musiał wyciągnąć sporo wniosków, aby całe przedsięwzięcie było ciekawsze oraz zachęcało jeszcze większą grupę wnioskodawców do dzielenia się swoimi pomysłami.

MS

Więcej o:
budżet spotkania mieszkańcy głosowanie urząd miasta
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE