Przewodniczący Rady Miasta: nie panikujmy, ale bądźmy odpowiedzialni

Przewodniczący Rady Miasta: nie panikujmy, ale bądźmy odpowiedzialni

Przewodniczący Rady Miasta w Radomsku Rafał Dębski odniósł się do medialnych doniesień dotyczących mieszkańców powiatu radomszczańskiego, objętych kwarantanną. Wystosował oświadczenie, w którym apeluje do mieszkańców miasta i powiatu. Poniżej treść apelu.

„Szanowni Państwo,
Informacje o pierwszych osobach objętych kwarantanną na terenie powiatu radomszczańskiego nie powinny być dla nas powodem do wyjątkowego niepokoju i paniki, ale sygnałem do większej mobilizacji i społecznej odpowiedzialności. Najbliższe dni, kluczowe dla rozwoju sytuacji, będą prawdziwym testem skuteczności i profesjonalnego działania odpowiednich służb, ale i sprawdzianem naszej dojrzałości i empatii.

Zachowajmy spokój i zdrowy rozsądek, nie narażajmy siebie i swoich bliskich, ale też pomyślmy o innych. Pamiętajmy, by jak najczęściej myć ręce - przynajmniej 30 sekund, nie zapominając o przestrzeniach między palcami i nadgarstkach. To pozornie banalne zalecenie jest skuteczną metodą zwalczania wirus SARS-Cov-2 (wirus ma cienką warstwę tłuszczową i można go skutecznie niszczyć za pomocą detergentów, w tym mydła i innych środków dezynfekcyjnych). Nie zapominajmy także o innych zasadach zapobiegania chorobom przenoszonym drogą kropelkową (odpowiednie reguły ochrony podczas kaszlu i kichania, zachowaniu bezpiecznej odległości, unikaniu dotykania oczu, nosa i ust).

Ograniczmy w najbliższych dniach do niezbędnego minimum wszystkich aktywności poza domem, unikajmy dużych skupisk ludzi i zrezygnujmy z wyjazdów do innych części kraju. W urzędach i instytucjach załatwiajmy jedynie najważniejsze sprawy - osoby, które mają taką możliwość, niech korzystają z kanałów administracji cyfrowej.

Sytuacja, w której się znaleźliśmy, z całą pewnością należy do nadzwyczajnych – ale to również czas szczególnej serdeczności, życzliwości i solidarności. Pamiętajmy o osobach starszych, szczególnie narażonych na powikłania związane z chorobą – zaoferujmy im pomoc, wesprzyjmy w zrobieniu zakupów czy odebraniu leków z apteki.

Apeluję też do młodych ludzi – nie traktujcie tego czasu jak „koronaferii”. Wiele razy dawaliście przykład dojrzałości i społecznej odpowiedzialności – niech tak będzie i tym razem.

Raz jeszcze proszę – nie wpadajmy w panikę, ale drobiazgowo przestrzegajmy wszystkich zaleceń oraz protokołów bezpieczeństwa. Instrukcje służb medycznych i sanitarnych służą bezpieczeństwu i ochronie zdrowia nas wszystkich - mają na celu zapobieganie epidemii.

Zachowajmy spokój, dbajmy o siebie i innych, nie słuchajmy negatywnych doniesień i wiadomości przepełnionych strachem, uspokajajmy ludzi.

Zaangażowanie odpowiednich służb i przykład innych krajów pozwalają nam przypuszczać, że sytuacja zostanie w najbliższej przyszłości opanowana. Ale będzie to możliwe również dzięki naszej odpowiedzialnej postawie, racjonalnemu działaniu, zdrowemu rozsądkowi, współpracy, zrozumieniu i zaangażowaniu”.

Rafał Dębski
Przewodniczący Rady Miasta w Radomsku

Więcej o:
koronawirus koronawirus radomsko przewodniczący rady miasta w radomsku apel
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE