Przemoc nie kończy się sama

Przemoc nie kończy się sama Fot. sxc.hu

22 luty. Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw. Idea tych obchodów ma służyć przypomnieniu o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin. Zastanówmy się, czy osoba pokrzywdzona cieszy się i hucznie ten dzień obchodzi? Ta, która pokonała wszystkie trudności związane z problemami dochodzenia do prawdy i sprawiedliwości na pewno tak.

A inni? No właśnie! Co inni!

Co myśli 18-letni chłopak unieruchomiony na zawsze z powodu wypadku komunikacyjnego – wjechał na niego kierowca tira z szybkością 100 km na godz. Kierowca zasnął za kierownicą. Brak planów, marzeń, nadziei. Samo cierpienie i ból.

Co o tym sadzą rodziny pokrzywdzone przemocą domową, które pomimo toczących się latami spraw prokuratorskich i sądowych wciąż mieszkają razem ze swoi katem, które na salach sądowych często pomimo dowodów mają wrażenie, że to nie sprawca jest winien, tylko one. Jakie myśli mają starsi ludzie całkowicie uzależnieni od opieki najbliższych lub instytucji?

Przeczytaj: Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem z MKRPA Radomsko

Oni nie skarżą się bo paraliżuje ich strach i zależność. Często stosuje się wobec nich okrutne formy przemocy fizycznej i psychicznej.  Są one trudne do wykrycia. Jest to „przemoc czterech ścian”.

Przestępstwa wobec dzieci nasilają się z rokiem na rok i przybierają najokrutniejsze  formy przemocy. Przestępstwa takie jak: zaniedbywanie, przemoc fizyczna, psychiczna, wykorzystywanie seksualne ujrzą światło dzienne dopiero, gdy  na czas dotrze pomoc medyczna, zdarza się, że nie zdąży na czas. Było dziecko. Nie ma dziecka. Bardzo smutne.

Jak nazwać rodzica czy w ogóle się da, który wykrada dziecko tylko dlatego by zemścić się na jego matce?

- W swojej codziennej pracy spotykam osoby, które zawierzyły firmom udzielając im  wielkich pożyczek.  Firma upadła, a gdzie szukać zwrotu ogromnych kwot pieniędzy? Powiem Wam, że to straszna tragedia ludzka. W takich przypadkach, to najmądrzejsi psychologowie stają się bezsilni. A co można zrobić z lichwą w kraju? Da się coś zmienić? – mówi Anna Ryng z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku.

- Dobrze, że raz w roku mamy taki Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw, że my społeczeństwo zauważamy potrzebę zmian na lepsze. Bardzo chcę i nie tylko ja, by po tegorocznych obchodach „nie wróciło wszystko do normy” tylko byśmy każdego dnia robili coś lepiej i więcej, dla tych cierpiących i potrzebujących – dodaje.

Postarajmy się wszyscy by tych przestępstw, tej ludzkiej krzywdy było przynajmniej o wiele mniej.

- Apeluję do prokuratorów, sędziów, funkcjonariuszy policji, urzędników państwowych, instytucji, by we wszystkich podejmowanych działaniach priorytetem był człowiek, potem prawo a następnie wypełnianie przez nas rzetelnie i mądrze naszych obowiązków. Dlaczego?  Dlatego, by dać od siebie coś dobrego i dobrze zdać egzamin z człowieczeństwa – podkreśla Anna Ryng.

Więcej o:
mkrpa radomsko międzynarodowy dzień ofiar przestępstw
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE