Przekątna telewizora ma znaczenie! Sprawdź, jaka będzie optymalna wielkość ekranu

Przekątna telewizora ma znaczenie! Sprawdź, jaka będzie optymalna wielkość ekranu

Wybór odpowiedniego telewizora do salonu to ważna decyzja. Warto uwzględnić jego oprogramowanie, funkcje, a także odpowiednią wielkość. Jaka przekątna będzie właściwa? Chętnie podpowiemy!

Nowoczesne telewizory zapewniają świetną jakość obrazu, kontrast i odwzorowanie barw, nawet jeśli nie siedzisz dokładnie naprzeciwko ekranu – pod kątem także widać wszystko dokładnie. Jednak aby film, serial czy gra sprawiały jeszcze więcej przyjemności, ważne jest, aby właściwie dobrać wielkość telewizora. Przekątna ekranu powinna być odpowiednio dopasowana do miejsca, gdzie siedzi widz, a właściwie do odległości między telewizorem a kanapą. Siedząc zbyt daleko od ekranu, nie dostrzeżesz detali i szczegółów, siedząc zbyt blisko nie obejmiesz wzrokiem całego wyświetlacza.

Jaka przekątna telewizora będzie optymalna?

Gdy oglądasz telewizory w sklepie z elektroniką, ich wielkość może wydać Ci się mniejsza niż w rzeczywistości. To dlatego, że często są wyeksponowane na otwartej przestrzeni. Na pierwszy rzut oka, telewizor umieszczony na witrynie sklepowej może wydawać się w sam raz, a już w ciasnym wnętrzu mieszkania – przytłaczać swoim rozmiarem! Jeszcze trudniej jest, gdy TV kupujesz online – wówczas wielkości mogą wydawać się całkiem abstrakcyjne. Dlatego warto polegać na konkretnych liczbach!

Jak dobrać właściwą wielkość do pomieszczenia? Podpowiemy na przykładzie telewizorów 4K, bo to one teraz są najchętniej kupowane. Zobacz, jakie to proste:

  • zmierz odległość pomiędzy miejscem, gdzie siedzisz, oglądając TV a miejscem, gdzie ma stać lub wisieć telewizor;
  • zapamiętaj, że na każde 2,1 cm może przypadać maksymalnie 1 cal przekątnej ekranu;

W ten sposób poznasz maksymalną wielkość telewizora, która umożliwi komfortowe korzystanie z niego na co dzień!

Działanie można też wykonać w alternatywny sposób – mnożąc liczbę cali przez 2,1 cm, łatwo jest uzyskać minimalną odległość od odbiornika. Przykładowo, dla telewizora 50-calowego, minimalna odległość widza od ekranu to 105 cm. Maksymalna odległość może być mniej więcej dwa razy większa.

Posługując się tymi kryteriami, łatwo odkryjesz, że właściwa wielkość telewizora do średniej wielkości salonu to zazwyczaj 55-65 cali, bo w takich pomieszczeniach najczęściej siedzi się 1,5-2 metry od TV. Jeśli od razu chcesz iść za ciosem, zobacz telewizory 65-cali w sklepie MediaMarkt!

Telewizory mierzące 70 cali lub więcej to raczej rzadkość w polskich domach, ponieważ ponieważ niewiele osób dysponuje odpowiednim metrażem, żeby umieścić u siebie taki gigantyczny sprzęt. Ceny takich telewizorów też nie należą do najniższych.

Małe telewizory o przekątnej 32-43 cale to najczęściej wybór do niewielkich pomieszczeń – sypialni, kuchni albo pokoju dziecka.

Co jeszcze może wpływać na wielkość ekranu w telewizorze?

Proste działanie matematyczne pozwala obliczyć, w jakim przedziale szukać telewizorów. Należy jednak brać poprawkę także na umeblowanie i ogólnie rozkład pomieszczenia, Telewizor musi zmieścić się pomiędzy meblami, powinien stać w miarę możliwości blisko gniazdka elektrycznego, żeby go wygodnie podłączyć, nie powinien też znajdować się przed oknem, ponieważ wpadające światło dzienne utrudniać oglądanie.

Określenie optymalnej wielkości telewizora na pewno będzie pierwszym krokiem do wybrania właściwego modelu. Szukając idealnego sprzętu należy spojrzeć także na:

  • rodzaj matrycy;
  • technologie optymalizacji obrazu i dźwięku;
  • częstotliwość odświeżania obrazu;
  • liczbę o rozmieszczenie złącz takich jak USB i HDMI;
  • przydatne funkcje i udogodnienia jak możliwość sterowania głosowego albo obsługa za pomocą aplikacji w smartfonie.

Oprócz powyższych kwestii, dobrze też określić planowany budżet i szukać odpowiedniego modelu wu wyznaczonym przedziale cenowym.

Zastanawiasz się, jaki TV wybrać? Sprawdź ranking telewizorów 65 cali na MediaMarkt.pl!

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE