Promocja XII tomu „Zeszytów Radomszczańskich” w Muzeum Regionalnym

Promocja XII tomu „Zeszytów Radomszczańskich” w Muzeum Regionalnym

Miłośnicy historii Radomska wzięli dziś udział w promocji XII tomu „Zeszytów Radomszczańskich”, która odbyła się w Galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku. XII tom zawiera 9 artykułów poświęconych historii Radomska oraz okolic miasta.

XII tom „Zeszytów Radomszczańskich” podobnie jak ich poprzednie wydania porusza tematykę historyczną obejmującą ostatnie 200 lat istnienia Radomska. Lektura „Zeszytów Radomszczańskich” pozwoli poznać oraz zrozumieć jak na przestrzeni lat kształtowało się nasze miasto. Jak podkreśla jeden z autorów, których artykuły możemy przeczytać w najnowszym tomie zeszytów Grzegorz Mieczyński, warto wiedzieć dlaczego Radomsko wygląda dziś tak, a nie inaczej.

- Wydaję mi się, że warto wiedzieć kto budował nasze miasto. Warto wiedzieć dlaczego rozwinął się tutaj przemysł meblarski, czy poznać odpowiedź dlaczego dziś Radomsko jest takie jakie jest. Jeśli ktoś posiada zainteresowania historyczne, to z pewnością książka mu się spodoba – dodaje Grzegorz Mieczyński, skarbnik Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Radomsku.

Promocja XII tomu „Zeszytów Radomszczańskich” cieszyła się dużym zainteresowaniem radomszczan, którzy podkreślali, iż warto jest znać historię własnego miasta. Każdy gość biorący udział w promocji tomu, mógł otrzymać egzemplarz na własność.

Publikacja ukazała się dzięki dotacji na realizację zadania publicznego udzielonej przez Starostwo Powiatowe w Radomsku oraz Miasto Radomsko.

Spis treści  XII tomu „Zeszytów Radomszczańskich:

Marta Gudowska - Tryptyk „Rodzina Marii” ze Stobiecka Miejskiego – problem proweniencji dzieła
Grzegorz Mieczyński  - Radomsko w „Kurjerze Warszawskim” z lat 1894-1914 – wypisy prasowe
Robert Sikorski - Przed Wielką Wojną. Radomsko z lat 1912-1914 w „Gońcu Częstochowskim”
Grzegorz Mieczyński - Raport Oddziału Wywiadowczego Departamentu Wojskowego NKN o stosunkach w mieście Radomsku i powiecie z 1915 r.
Tomasz Andrzej Nowak - Sprawozdanie samorządu miejskiego za okres od 1 kwietnia 1917 do dnia 31 maja 1918 r.
Andrzej Lgocki - Obóz narodowy w Radomsku w Drugiej Rzeczpospolitej (cz. III)
Agnieszka Podolska - 50 lat istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej Bogwidzowy (1965-2015)
Tomasz Andrzej Nowak - 10 lat Polskiego Towarzystwa Historycznego w Radomsku (2005-2015)
Paweł Dudek - Fotokronika działalności Polskiego Towarzystwa Historycznego w Radomsku

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE