Promocja obronności w „Elektryku”. Szkoła nawiązała współpracę z terytorialsami

Promocja obronności w „Elektryku”. Szkoła nawiązała współpracę z terytorialsami Fot. ZSE-E w Radomsku

Starszy chorąży sztabowy Paweł Kałdoński z 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej spotkał się z młodzieżą ZSE-E. Dla uczniów była to ciekawa lekcja z edukacji dla bezpieczeństwa.

ZSE-E nawiązał współpracę z 93. Batalionem Lekkiej Piechoty WOT w Łasku.

– Mając na uwadze potrzebę wspólnego działania na rzecz obronności państwa i wychowania patriotycznego młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem chlubnych tradycji Wojska Polskiego chcieliśmy przybliżyć uczniom specyfikę działania terytorialsów, ich misję w czasie pokoju i wojny – tłumaczy Adam Jałkiewicz, dyrektor ZSE-E.

Paweł Kałdoński opowiadał uczniom o etosie żołnierza, strukturach wojska, o zadaniach żołnierzy terytorialsów, a także o bohaterze Konspiracyjnego Wojska Polskiego – kapitanie Stanisławie Sojczyńskim. Zachęcał także młodzież do zawodowej służby wojskowej.

– Zależy nam, aby przeszkolić jak najwięcej cywilów, przygotować do działania w terenie. Nie każdy musi być żołnierzem, nie każdy musi strzelać, ale każdy powinien wiedzieć jak stworzyć schron, jak opatrzyć ranę, jak funkcjonować bez prądu czy internetu – podkreśla.

Wielu uczniom obecnym na spotkaniu żołnierska pogadanka dała do myślenia.

- Muszę przyznać, że całkiem zmieniło to moje wyobrażenie żołnierza. Dowiedziałem się,że żołnierze nie tylko walczą, w czasach pokoju głównie pomagają, wspierają lokalne społeczności np. podczas klęsk żywiołowych albo prowadzenia działań ratowniczych – mówi Marceli Księżnik, uczeń trzeciej klasy.

– Jedno jest pewne - służba w wojsku jest odpowiedzialna, niełatwa i niebezpieczna.Po spotkaniu mam dylemat gdzie iść na studia. Myślałam o robotyce, ale teraz już się waham. Służba wojskowa rzeczywiście ma wiele zalet. Zawsze mogłabym  konstruować specjalne roboty, by pomagać ludziom podczas wojny lub po jej zakończeniu – kwituje Paulina Karasek z tej samej klasy.

Teraz w planach szkoły jest zorganizowanie wyjazdu do jednostki w Łasku. Organizatorką spotkania była nauczycielka edukacji dla bezpieczeństwa Marzena Kaczmarczyk – Krzciuk.

(info: Aneta Jędrzejczyk, nauczyciel ZSE-E w Radomsku)

Więcej o:
radomsko zsee radomsko elektryk radomsko wot terytorialsi współpraca paweł kałdoński
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE