Promocja książki „Pomiędzy Stalą a Czarnymi Radomsko. Historia piłki nożnej w Radomsku w latach 1945-1979”

Fot. Klaudia Gajda

W niedzielę, 29 sierpnia na dziedzińcu Muzeum Regionalnego w Radomsku odbyła się promocja książki Kamila Rutkowskiego pt. „Pomiędzy Stalą a Czarnymi Radomsko. Historia piłki nożnej w Radomsku w latach 1945-1979”.

Książka „Pomiędzy Stalą a Czarnymi Radomsko. Historia piłki nożnej w Radomsku 1945-1979” opowiada o historii radomszczańskiej piłki tuż po drugiej wojnie światowej. Nie istniał wtedy jeszcze RKS Radomsko, a prym wiodły dwa kluby powiązane z istniejącymi w Radomsku zakładami przemysłowymi: Czarni i Stal. Zakończeniem książki jest natomiast fuzja tych dwóch drużyn w jeden miejski klub.

- Można powiedzieć, że od małego interesuję się piłką nożną. Tata zabierał mnie na mecze RKS Radomsko, do dziś chodzimy razem na mecze. Chociaż trzeba przyznać, że nie jest to już to samo przeżycie co kiedyś, kiedy ta kultura kibicowska była bardziej powszechna i bardziej rozbudowana niż dzisiaj. Dziś na meczach pojawia się mniej ludzi, widać, że piłka nożna jest u nas trochę w odwrocie… a szkoda – mówił autor książki Kamil Rutkowski.

Promocja była także możliwością do rozmowy z autorem oraz kupienia książki i zdobycia dedykacji od Kamila Rutkowskiego.

Kilka fragmentów publikacji:

„Runda jesienna 1960 r. nie była zbyt dobra, gdyż cała drużyna grała słabo zajmując miejsce w dolnej części stawki. Lecz na wiosnę 1961 r. sytuacja wyglądała zupełnie odmiennie. Czarni wraz z Sadkiem siali popłoch wśród ligowej stawki zapewniając drużynie trzecie miejsce na finiszu rozgrywek. Pamiętne było spotkanie z maja 1961 r. z Włókniarzem Łódź, którego udało się pokonać po dwóch bramkach Sadka”.

„Po dwóch porażkach z rzędu Stal znalazła się w nieciekawym położeniu. Do miejsca spadkowego miała jeszcze trzy punkty zapasu, ale do końca rozgrywek pozostały tylko trzy kolejki, w dodatku najbliższa derbowa z Czarnymi Radomsko. Lokalny rywal nie oglądał się na tabelowe problemy swoich sąsiadów i zamierzał wygrać spotkanie. Mecz był niezwykle ostry, co skutkowało kilkoma kontuzjami – bramkarza Stali Szcześniaka, pomocnika Czarnych Staszczyka i napastnika Pawłowskiego, zakończonych wizytą w szpitalu”.

ZOBACZ TEŻ: Staszczyk niezależnie. Może będzie druga część o RKS Radomsko

„W ostatnim meczu rundy jesiennej Czarni zremisowali na wyjeździe z Legią II Warszawa 3:3. Bramkę zdobył w pierwszych minutach meczu Aleksander Kopeć, następnie wprost z rzutu rożnego Witold Siemiński, a strzelanie zakończył z rzutu karnego Janusz Mossur. Prasa najlepszym zawodnikiem meczu wybrała jednak Jana Benigiera, który na koniec rundy znalazł swoje miejsce na boisku i zaczął siać popłoch w obronie rywali”.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
kamil rutkowski muzeum radomsko muzeum radomsko kamil rutkowski pomiędzy pstalą a czarnymi radomsko historia piłki nożnej w radomsku w latach 1945-1979 historia piłki nożnej w radomsku w latach 1945-1979
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE