Promocja książki Fabianiacy w Muzeum Regionalnym

Feliks Fabiani jest znaną postacią, która tworzyła historię regionu radomszczańskiego. Imię tego wybitnego nauczyciela nosi jedna z ulic oraz jest on patronem I Liceum Ogólnokształcącego.

Choć postać Fabianiego istnieje w dużym stopniu w społecznej świadomości, to mało mówi się o wychowankach, którzy pobierali edukację w założonej przez niego Dwuklasowej Pensji Męskiej w Radomsku.

Z próbą przybliżenia Fabianiaków (takim mianem praktycznie od samego początku istnienia szkoły określano wychowanków Fabianiego), zmierzył się Grzegorz Mieczyński, który przez dwa lata przygotowywał na bazie archiwalnych zapisów publikację naukową.

24 czerwca odbyła się promocja książki „Fabianiacy”, która została wydana dzięki wsparciu Urzędu Miasta Radomsko oraz Polskiemu Towarzystwu Historycznemu. Na kartach tej pozycji Autor przybliża osobę Fabianiego, sposób organizacji funkcjonowania szkoły, ale przede wszystkim bada losy absolwentów szkoły.

Jak się okazało, radomszczańska placówka przez lata nie tylko wydawała przyszłych urzędników Kolei Warszawsko - Wiedeńskiej, ale też wielu wybitnych ludzi świata nauki, kultury oraz przedsiębiorczości.

Więcej o:
muzeum muzeum radomsko promocja książki
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE