Projektowanie strefy kąpielowej w łazience: praktyczne porady dla każdego

Projektowanie strefy kąpielowej w łazience: praktyczne porady dla każdego

Łazienka to przestrzeń, która może stać się prawdziwym, domowym azylem, zwłaszcza jeśli odpowiednio zaaranżujemy w niej strefę kąpielową. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci w estetycznym i ergonomicznym zorganizowaniu wyjątkowego miejsca w domu, z wanną w roli głównej.

Sekcja kąpielowa w łazience - projekt i aranżacja 

Kluczem do sukcesu jest właściwy podział łazienki na segmenty funkcjonalne. W skład poszczególnych segmentów wchodzą: strefa WC z miską i opcjonalnie z bidetem, miejsce gdzie znajduje się  umywalka z konglomeratu oraz sekcja przeznaczona na kąpiele w wannie lub pod prysznicem. Aranżację kolejnych stref należy uzależnić od metrażu i konfiguracji pomieszczenia. Atrakcyjnym sposobem na wyodrębnienie poszczególnych części jest zastosowanie różnic w materiałach i barwach. Alternatywnie można zdecydować się na postawienie lekkich ścianek działowych, które poza estetycznym efektem, zwiększają prywatność.  

Tworzenie oddzielnej strefy kąpielowej

Miejsce do kąpieli to strefa relaksu po ciężkim dniu. Planując to miejsce, warto przewidzieć przestrzeń na dekoracje i elementy tworzące spokojny nastrój. Idealna strefa kąpielowa powinna posiadać miejsce na:

  • odłożenie ubrań;
  • wieszaki na ręczniki;
  • mały stolik czy półkę na wino, książkę, świece czy kwiaty. 

W praktyce często jednak jesteśmy ograniczeni przestrzenią i musimy skupić się na minimalizowaniu odległości między poszczególnymi elementami sanitarnymi.

Wizualne oddzielenie strefy kąpielowej 

W nowoczesnym projektowaniu łazienek, coraz częściej rezygnuje się z fizycznych barier na rzecz podziałów wizualnych. Taki trend wynika z ewolucji percepcji łazienki - z miejsca stricte użytkowego, w przestrzeń odpoczynku i relaksu. Projektanci stawiają na estetykę i funkcjonalność, wykorzystując najnowsze materiały:

  • lany marmur;
  • plastik;
  • szkło. 

W dużych mieszkaniach łazienka często przekształca się w salon kąpielowy, zintegrowany z sypialnią.

Strefa kąpielowa to nie tylko wanna, ale cała przestrzeń wokół, wymagająca odpowiedniej hydroizolacji, dobrego oświetlenia i elementów dekoracyjnych, które wpływają na jej funkcjonalność i estetykę. W sprzedaży dostępne są różnorodne wanny - wolnostojące, które są reprezentatywne i eleganckie, oraz te przeznaczone do zabudowy, które można dostosować do indywidualnych potrzeb każdego wnętrza.

Więcej o:
wyposażenie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE