Projekt uchwały „cyrkowej” przyjęty przez komisję. Być może będą jeszcze zmiany

Projekt uchwały „cyrkowej” przyjęty przez komisję. Być może będą jeszcze zmiany Fot. W. Bojdo

Powrócił temat wprowadzenia zakazu organizowania na miejskich działkach w Radomsku pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt. Radni z Komisji Rozwoju Miasta i Planowania Przestrzennego pochylili się nad wnioskiem radnej niezależnej Wioletty Pal.

O wprowadzeniu takiego zakazu mówi się w Radomsku od wielu miesięcy. Z takim projektem wyszli mieszkańcy, którzy przygotowali inicjatywę uchwałodawczą. Ta jednak nie zyskała aprobaty większości radnych. Po raz kolejny tematem radni zajęli się w lipcu, gdy ogólnopolskie media obiegły zdjęcia wychudzonej wielbłądzicy, przebywającej w jednym z cyrków, którego spektakl odbył się w Radomsku. Podczas nadzwyczajnej sesji radni zdecydowali jednak, by ostatecznie temat ten nie znalazł się w porządku obrad.

Punkt „Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie stanowiska – apelu dotyczącego zapobiegania lokalizacji objazdowych przedstawień i pokazów z udziałem zwierząt, na nieruchomościach należących do Gminy Miasta Radomska” znalazł się w porządku obrad piątkowego (15 października 2021 r.) posiedzenia Komisji Rozwoju Miasta i Planowania Przestrzennego.

Wnioskodawczynią była ponownie radna Wioletta Pal, nieobecna z powodów zdrowotnych na komisji. I tym razem nie obyło się bez ożywionej dyskusji.

- Dochodzimy do sytuacji absurdalnych. Za chwilę będziemy zakazywać wędkowania, bo cierpią ryby i robaki na haczyku. Mam wątpliwości co do tej uchwały i dlatego jej nie poprę – mówił radny Tadeusz Kubak (PiS).

Radny podkreślał, że podjęcie uchwały dotyczącej zakazu organizacji pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt jest nieuzasadnione, ponieważ na terenie Radomska nie ma miejskich działek, na których takie przedstawienia mogłyby być organizowane.

- Teren, na którym dotychczas organizowane były pokazy cyrkowe został przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe – zauważył radny.

Z tym argumentem nie zgodzili się radni opozycyjni.

- Tego typu tereny w Radomsku wciąż są, chociażby plac targowy. Jeśli nie zagłosujecie państwo za przyjęciem tej uchwały, narazicie dzieci na oglądanie w cyrku cierpienia zwierząt – podkreślał radny Radosław Rączkowski.

Ostatecznie, po blisko godzinnej dyskusji, radni (trzema głosami „za”, dwoma „przeciw” i 2 wstrzymującymi się), przyjęli projekt uchwały. Niewykluczone jednak, że projekt ten, przed wprowadzeniem go pod obrady sesji, zostanie zmodyfikowany. Ten obecny zawiera zapisy, co do których mają wątpliwości władze miasta.

- Są zapisy, które są niejednoznaczne i może się na przykład okazać, że poprzez tę uchwałę zakażemy również organizowania w Radomsku wystaw rasowych kotów. Należy tę uchwałę doprecyzować – stwierdziła Monika Andrysiak, wiceprezydent Radomska.

Sugestie te zostaną przekazane autorce wniosku - radnej Wioletcie Pal. Ostateczną decyzję dotyczącą wprowadzenia zakazu podejmą radni podczas sesji.

Więcej o:
radomsko urząd miasta radomsko rada miasta radomsko komisja rozwoju miasta pokazy cyrkowe uchwała zakaz pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE