Są nimi: Michał Stańczyk – zdobywca III miejsca i Alan Nycz, który wywalczył wyróżnienie. To spektakularne osiągnięcie, ponieważ w konkursie wzięło udział ponad 40 tysięcy uczestników z całego świata.
Uczniowie z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych od lat uczestniczą w tym konkursie, ale nigdy nie zaszli tak daleko. Informatyczny „Bóbr” to ogólnopolska olimpiada informatyczna, która w tym roku miała już 18. edycję, a wzięli w niej udział uczestnicy z ponad 60 państw. Zadania opracowywane są przez międzynarodowe grono informatyków i matematyków, a następnie tłumaczone.
- Są to często „historyjki”, które dotyczą różnych dziedzin życia. W konkursie liczy się myślenie algorytmiczne i kreatywność w rozwiązywaniu problemów. Co roku w zawodach bierze udział prawie każda szkoła w Polsce – tym większy sukces nagrodzonych uczniów - podkreśla Agnieszka Orłowska, nauczycielka przedmiotów informatycznych.
Młodzi programiści nie kryją zadowolenia ze swoich tegorocznych wyników.
- To świetna okazja do sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności - mówi Michał.
- Naprawdę czułem się doceniony podczas gali i dumny z osiągniętego sukcesu. Pytania konkursowe były bardzo precyzyjnie skonstruowane i rzetelnie sprawdzały wiedzę z zakresu informatyki. Jestem pewien, że w konkursie wystartuję za rok licząc na jeszcze więcej - komentuje Alan.
Reprezentacja Elektryka wzięła udział w uroczystej gali finałowej, która miała miejsce w Auli Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Nagrodzonym uczniom towarzyszyli ich nauczyciele opiekunowie: Agnieszka Orłowska i Krzysztof Węgrzyński, którzy od lat organizują konkurs na poziomie szkolnym. Galę, jak co roku, poprowadził matematyk i informatyk prof. Maciej Sysło.
- Profesor to żywa legenda polskiej informatyki, ale przede wszystkim dydaktyki, jemu zawdzięczamy Olimpiadę Informatyczną, liczne podręczniki do nauki programowania, to zaszczyt móc się z nim spotkać i wysłuchać kolejnego ciekawego wykładu - mówi z zachwytem Agnieszka Orłowska.
Wykład dotyczył m.in. walorów edukacyjnych modułu MicroBit, który w nagrodę otrzymali laureaci konkursu.
A dlaczego „Bóbr”? Jak się okazuje bóbr to nie tylko fascynujący budowniczy, ale także maskotka Międzynarodowego Konkursu Informatycznego powołanego do życia w 2004 roku na Litwie.