Program „Czyste Powietrze” w Radomsku. Urzędnicy pomagają wypełnić wniosek

Program „Czyste Powietrze” w Radomsku. Urzędnicy pomagają wypełnić wniosek Fot. pixabay.com

Mieszkańcy Radomska mogą składać wnioski o przyznanie dofinansowania w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”, a także skorzystać z programu usuwania azbestu.

Program „Czyste Powietrze” skierowany jest do osób, które chcą wymienić stare piece centralnego ogrzewania, czyli tzw. „kopciuchy” na urządzenia nowej generacji lub przyłączyć się do instalacji ciepłowniczej.

- Należy pamiętać, że wymieniając źródło ciepła musimy stare źródło ciepła zutylizować i musimy mieć dokument świadczący o tym, że zlikwidowaliśmy tzw. „kopciucha”. W pierwszej kolejności podłączamy się do sieci ciepłowniczej, następnie gazowniczej, a dopiero później, na końcu możemy korzystać z dopłat na zakup pieca na eko-groszek – wyjaśnia Marzanna Proszowska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Radomsku.

W ramach programu „Czyste powietrze” można otrzymać także dotację na termomodernizację budynków mieszkalnych. Kwota dofinansowania uzależniona jest od kilku czynników, m.in. od dochodów wnioskodawcy oraz kosztów, jakie poniesie na inwestycję.

Żeby zwiększyć szanse mieszkańców na otrzymanie dofinansowania, pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska pomagają w wypełnianiu wniosków. Żeby skorzystać z pomocy, należy przyjść do urzędu miasta i dostarczyć podstawowe dane, takie jak dane osobowe, numer konta bankowego, adres mailowy oraz udokumentowany dochód.

Do korzystania z programu zachęcają nie tylko urzędnicy, ale również miejscy radni. Przypominają, że jakość powietrza w Radomsku jest fatalna, a jedną z metod walki ze smogiem jest właśnie pozbycie się tzw. „kopciuchów”.

- Wszyscy oddychamy zanieczyszczonym powietrzem. Dlatego myślę, że skoro jest program rządowy i środki na to, by poprawić jakość powietrza, to należy z tego skorzystać. Uważam, że każdy odpowiedzialny obywatel z tego skorzysta – mówi Radosław Rączkowski, radny Rady Miejskiej w Radomsku.

„Czyste powietrze” to nie jedyny proekologiczny program, z którego mogą skorzystać radomszczanie. Kolejnym jest program usuwania azbestu z budynków znajdujących się na terenie miasta.

- Prosimy wszystkich mieszkańców, którzy decydują się na to, by oddać nam płyty zawierające azbest o szybkie zgłaszanie się do nas w celu złożenia wniosków – mówi Marzanna Proszowska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Radomsku.

Wnioski można składać do końca marca. Akcja usuwania azbestu zostanie przeprowadzona we wrześniu.

Więcej o:
radomsko urząd miasta program czyste powietrze wnioski uzuwanie azbestu
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE