Profilaktyka w walce z afrykańskim pomorem świń

Profilaktyka w walce z afrykańskim pomorem świń

Przedstawiciele władzy samorządowej z terenu powiatu radomszczańskiego spotkali się dziś w radomszczańskim starostwie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, który przedstawił zagrożenia wynikające z rozprzestrzeniającego się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Spotkanie miało charakter profilaktyczny, przedstawiono też procedury postępowania w przypadku wystąpienia choroby na terenie powiatu.

Afrykański pomór świń jest groźną chorobą atakującą świnie oraz dziki, nie jest niebezpieczna dla człowieka lecz może wyrządzić wiele szkód w hodowli trzody chlewnej. Na terenie województwa łódzkiego na szczęście nie stwierdzono jeszcze żadnego przypadku wystąpienia choroby. Póki co, wirus atakuje zwierzęta przy wschodniej granicy naszego kraju, w szczególności w województwie podlaskim, mazowieckim i lubelskim. Wirus do Polski dotarł z terenu Białorusi.

- W wschodnich województwach naszego kraju pojawiło się zjawisko afrykańskiego pomoru świń. Ta epidemia dotarła już do granic Polski. Żeby nie było zaskoczenia przygotowujemy się, by wszystkie służby wiedziały jak reagować jeżeli choroba pojawiłaby się na terenie powiatu – wyjaśnia starosta Andrzej Plutecki,

Każdy może przeciwdziałać rozprzestrzenieniu się pomoru, w przypadku znalezienia podczas spaceru w lesie truchła dzika należy o tym fakcie powiadomić np. policję, straż pożarną lub służby weterynaryjne.

Więcej o:
starostwo powiatowe epidemia
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE