Profilaktyczne badania dla dzieci w Radomsku

Profilaktyczne badania dla dzieci w Radomsku

W dniach 16 i 17 lipca, w Radomsku, trwają badania USG dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, prowadzone przez Fundację Ronalda McDonalda.

Specjalny ambulans fundacji zaparkował przed budynkiem Urzędu Miasta przy ul. Tysiąclecia.  Ambulans to unikalna, mobilna stacja medyczna, składająca się z poczekalni - rejestracji oraz dwóch gabinetów lekarskich, wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny.

Zapisy na USG trwały od 28 czerwca. Jak informują urzędnicy lista na badanie jest już zamknięta.

- Na piątek i sobotę mamy zaplanowanych do przebadania 70 dzieci. Do chwili obecnej przebadaliśmy około 35. Zainteresowanie jak zwykle jest duże, nie było problemu z chętnymi do zapisu. To cieszy, i oznacza, że rodzice troszczą się o zdrowie dzieci i chcą z tych badań profilaktycznych korzystać – mówi lek. Paweł Mikrut, który razem z lek. Michałem Bielickim przeprowadza badania w Radomsku.

- Rodzice przychodzą do nas ze zdrowymi dziećmi i w toku badania można wyłapać nieprawidłowości anatomiczne, czy inne bardziej poważne zmiany. W takim przypadku dziecko kierowane jest do dalszej diagnostyki specjalistycznej lub do kontroli za pewien czas, by zobaczyć czy dane zmiany w jakiś sposób się zmieniają. Do tej pory poważnych dolegliwości nie stwierdziliśmy, ale było kilka przypadków odstępstw od normy. Około 5 dzieci zostało pokierowanych do dalszej diagnostyki – dodaje.

Badanie USG dziecka jest bezpiecznym i bezbolesnym sposobem upewnienia się, że jego rozwój przebiega tak, jak przebiegać powinien. Celem badań USG jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. W czasie badania lekarz dokonuje kompleksowej oceny stanu tarczycy i węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo moszny. Badania są realizowane według standardów medycznych określonych dla danej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne.

Więcej o:
urząd miasta radomsko badania nowotwory dzieci usg bezpłatne badania profilaktyka fundacja ronalda mcdonalda usg dla dzieci
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE