Radomsko, Łódzkie -2.3o Piątek, 6 Grudnia 2019

Profanacja wizerunku Jana Pawła II? Ostry komentarz radnego Szymona Zyberynga

Miasto
Jacek Paszewski

Na humorystycznym profilu „Ściany Radomskiem”, gdzie w zabawny sposób pokazywana jest nasza radomszczańska mentalność i rzeczywistość, w poniedziałek 5 sierpnia ukazała się kolejna grafika. Tym razem z przerobioną tablicą upamiętniającą Jana Pawła II na tablicę z wizerunkiem … Mariusza Pudzianowskiego.

Tablica upamiętniająca osobę Jana Pawła II widnieje na fasadzie budynku Urzędu Miasta w Radomsku. Papież-Polak jest także jednym z honorowych obywateli miasta.

W poniedziałek 5 sierpnia, na wspomnianym już profilu „Ściany Radomskiem” pojawił się kolejny wpis z przerobioną tablicą upamiętniająca Jana Pawła II, na tablicę z wizerunkiem sportowca Mariusza Pudzianowskiego. Podpisany został słowami: „Utytułowany Strongman Mariusz Pudzianowski Honorowy Obywatel Miasta Radomska” Obrazek został opatrzony również komentarzem: „Taki obywatel to skarb”.

Skontaktowaliśmy się  z adminami tego fanpejdża, z prośbą o komentarz jaki był cel zmiany wizerunku i motywy jakimi kierował się autor. W przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu czytamy:

Chciałyśmy zwrócić uwagę, na to, że ta przestrzenna forma upamiętnienia honorowego obywatelstwa jest bardzo nieudana. Przedstawiany wizerunek w żadnym stopniu nie przypomina Karola Wojtyły. Nie wiemy jakie były warunki zlecenia wykonania tej tablicy i kto akceptował projekt,  aby przedstawić go w tej formie. Po prostu smuci fakt, że płaskorzeźba dotyczy akurat tak ważnej osoby dla Polski, jaką jest Jan Paweł II. Co do naszej modyfikacji podpisu, naszym zdaniem twarz na tablicy przypomina Pana Mariusza Pudzianowskiego, a że jest to barwna postać (pomimo, że zawody strongman nie są dyscypliną olimpijską), która w promocji Polski, jako naród silny, niezłomny i walczący, ma też spory wkład, Pan Mariusz również mógłby zostać Honorowym Obywatelem Miasta Radomska.

Natomiast radny powiatowy Szymon Zyberyng (PiS) skomentował ten obrazek w swój jak zawsze dosadny i celny sposób:

Wydawało mi się, że święty Jan Paweł II jest autorytetem, którego nikt nie powinien poniżać, obrażać, ośmieszać. Myliłem się. Co więcej, ten prymitywny żart, ośmiesza także radnych Rady Miasta Radomska, którzy przyznali św. Janowi Pawłowi II honorowe obywatelstwo Radomska. Zdaniem ukrywającego się autora, honorowe obywatelstwo powinno się przyznać kulturyście, nie Naszemu wielkiemu rodakowi. ZGŁOŚCIE to „dzieło” do FB. Zróbmy test, lewackiemu FB. Gdyby obrażano, poniżano pederastów, to od razu byłby ban, blokada, z powodu mowy nienawiści i naruszanie godności homolobby. Katolikom można pluć w twarz. Odważny artysto poniż Mahometa, i miej odwagę ujawnić się islamistom.

komentarze