Próchnica coraz większym problemem u dzieci

Polski Czerwony Krzyż podsumował program „Chroń dziecięce uśmiechy”, który realizowano w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 i 2 w Radomsku. Wyniki programu nie napawają optymizmem. Blisko 60% dzieci posiada próchnicę.

Polski Czerwony Krzyż podsumował program „Chroń dziecięce uśmiechy”, który realizowano w Publicznej Szkole Podstawowej nr  1 i 2 w Radomsku. Wyniki programu nie napawają optymizmem. Blisko 60% dzieci posiada próchnicę.



Ogólnopolski program edukacyjno-profilaktyczny „Chroń dziecięce uśmiechy” objął łącznie 709 dzieci z obu placówek oświaty. Z możliwości bezpłatnej wizyty u dentysty skorzystało 534 dzieci, gdyż nie wszyscy rodzice wyrazili zgodę na objęcie ich pociech tą częścią programu. Jak wyjaśnia prezes radomszczańskiego PCK, Małgorzata Lewandowska, wyniki kontroli dentystycznej nie napawają optymizmem. U blisko 60 proc. dzieci zdiagnozowano próchnicę, połowa z nich posiadała wadę zgryzu, natomiast 16 proc. badanych kwalifikuje się na lakowanie zębów.

- Wyniki nie są za dobre. Zbliżamy się do średniej krajowej, która wynosi 70% dzieci z próchnicą. Projekt ma zwrócić uwagę na to, aby dzieci wiedziały jak dbać o zęby, wyrabiać w nich dobre nawyki i zaznajomić z profilaktyką. Chcemy by nasze dzieci miały zdrowe i piękne uśmiechy – zauważa Małgorzata Lewandowska.

Ogólnopolski program edukacyjno-profilaktyczny PCK „Chroń dziecięce uśmiechy” składał się z dwóch części. Podczas pierwszej z nich, dzieci z klas I-III oraz IV-VI otrzymały materiały edukacyjne dotyczące higieny jamy ustnej. Na podstawie otrzymanych materiałów nauczyciele przeprowadzili zajęcia lekcyjne dotyczące profilaktyki i prawidłowej higieny uzębienia.

- W drugiej części projektu dzieci wraz z wychowawcami udali się do stomatologa, gdzie mogli skorzystać z bezpłatnej wizyty oraz  otrzymać informacje o stanie ich uzębienia. Kiedyś w szkołach byli obecni dentyści i kontrole odbywały się częściej. Wydaje się, że jeśli dziecka nie boli ząb to nie trzeba iść do dentysty.  Kontrole powinny odbywać się mniej więcej dwa razy w roku – wyjaśnia Małgorzata Lewandowska, prezes PCK Radomsko.

Więcej o:
pck psp 1 psp 2 próchnica
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE