Procesja ku czci Bożego Ciała z parafii NMP Królowej Polski przeszła ulicami miasta

Procesja ku czci Bożego Ciała z parafii NMP Królowej Polski przeszła ulicami miasta Fot. Klaudia Gajda

W Boże Ciało, 8 czerwca ulicami Radomska przeszły tradycyjne procesje. My z aparatem towarzyszyliśmy wiernym z parafii NMP Królowej Polski.

Święto Bożego Ciała stanowi jedno z najważniejszych świąt w liturgii katolickiej. Ten dzień poświęcony jest czci Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa obecnych w Eucharystii.

Pełna nazwa Bożego Ciała brzmi: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Data święta jest ruchoma. Przypada dokładnie 60 dni po Wielkanocy. Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod jej wpływem biskup Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liège. W 1252 r. została ona rozszerzona na Niemcy. Katolicy wierzą, że w 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić.

W Polsce w związku z Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, poza uroczystą mszą odbywa się także procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym ołtarzu odczytywany jest stosowny fragment Ewangelii, nawiązujący do tematyki Eucharystycznej.

Więcej o:
Boże Ciało 2023 Radomsko Radomsko Boże Ciało 2023 czerwiec Boże Ciało
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE