Prezydent Radomska i władze powiatu w hołdzie ofiarom Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Radomska i władze powiatu w hołdzie ofiarom Zbrodni Katyńskiej Fot. UM/Starostwo Powiatowe

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, by uczcić pamięć ofiar zbrodni sowieckich, prezydent Radomska Jarosław Ferenc, Starosta Beata Pokora i wicestarosta Jakub Jędrzejczak, złożyli kwiaty pod tablicami epitafijnymi na Starym Cmentarzu.

W tym roku z powodu pandemii wywołanej przez koronawirusa nie organizowano w Radomsku masowych uroczystości. Przedstawiciele władz Powiatu Radomszczańskiego oraz Miasta Radomska w ciszy, zachowując nakazaną odległość, złożyli (14 kwietnia) wiązanki kwiatów pod tablicami pamięci na Starym Cmentarzu.

Wiosną 1940 roku wymordowano z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Ofiary stanowiły elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętnia rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Więcej o:
zbrodnia katyńska katyń rocznica zbrodni
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE