Prezydent Ferenc z wotum zaufania od rady miejskiej

Prezydent Ferenc z wotum zaufania od rady miejskiej Fot. M. Patalan

Prezydent Jarosław Ferenc uzyskał wotum zaufania ze strony radnych Rady Miejskiej w Radomsku. Za głosowali radni Wspólnego Samorządu, Razem dla Radomska oraz Prawa i Sprawiedliwości. Nie obyło się jednak bez ożywionej dyskusji.

- Raport o stanie Radomska znajduje się na specjalnie przygotowanej stronie internetowej. Podzielona jest na cztery elementy: „radomszczanie”, „Radomsko”, „organizacja i zarządzanie” oraz „polityki, programy, strategie” – mówi Karolina Brzozowska-Dymus, kierownik Biura Funduszy Zewnętrznych i Strategii Miasta. Przedstawiła ona radnym raport o stanie miasta za rok 2020.

- Udało nam się zrealizować 28 zadań inwestycyjnych. W 2020 r. zakończyliśmy 15 inwestycji, każda na kwotę ponad 5 mln zł – dodaje.

Debatę w sprawie raportu otworzył radny Łukasz Więcek (KO).

- Strona internetowa jest bardzo ładna i na pewno dociera do większej liczby osób, za to trzeba urząd miasta pochwalić. Jednakże raport ten pokazuje pewne dane, ale różne wnioski można z niego wyciągnąć. Czytając go można popaść w samozachwyt, a przecież raport powinien zbierać dobre i złe strony – dodaje.

- Demografia jest największym problemem naszego miasta, nie jesteśmy w tym zresztą odosobnieni. Cieszę się, że pani naczelnik mówi o programie in vitro, który jest sposobem na przeciwdziałanie niżowi demograficznemu. To jednak nie powinien być koniec działań: miasto musi pracować nad działaniami zachęcającymi przyjeżdżających, w szczególności emigrantów, do pozostania tutaj. To jest szans dla miasta, a my nic z tym nie robimy – komentuje Więcek.

- Nasze miasto nie zrewitalizowało ani kawałka swojego terenu przez ostatnie kilkanaście lat. Tam nie ma życia, tam jest po prostu betonowa patelnia. Po prostu to, co działo się tam wcześniej, dzieje się teraz na ładniejszej kostce – dodaje.

Więcek stwierdził także, że rządząca miastem koalicja ciągle podwyższa opłaty i podatki, a sam Jarosław Ferenc jest „najdroższym prezydentem, jakiego miało Radomsko”. Przypomniał także o tym, że gdy Ferenc był jeszcze opozycyjnym radnym w radzie miejskiej, stanowczo sprzeciwiał się podwyżkom.

- Sama krytyka jest zawsze konieczna, ale dziwne jest to, że po raz pierwszy od kilku lat widzę taki atak na prezydenta ze strony tych, którzy jeszcze niedawno go wspierali. I są odpowiedzialni za to, co działo się w mieście przez ostatnie lata – komentuje wypowiedź radnego Więcka Andrzej Kucharski (PiS).

- Jeżeli chodzi o kwestię demograficzne to rzeczywiście, jest to tragedia, ale nie tragedia Radomska, tylko wszystkich małych miasteczek. To problem całej Europy. Wszystko przez rozwój wygodnictwa życiowego. Dlatego powinniśmy promować kult ojcostwa i zakładanie rodzin – dodaje.

Wspomina także, że w przeszłości rodzina była centrum życia społecznego i jest to stan, do którego powinniśmy dążyć także dziś.

- Ja nie dostrzegam jakiegoś populizmu czy nadmiernej krytyki ze strony radnego Więcka, gdyż był on bardzo powściągliwy w swoich wypowiedziach. A co do tego, że jesteśmy odpowiedzialni za to, co robiło miasto: dziś koalicji nie ma właśnie dlatego, że ta współpraca nie była dobra, partnerska. My podczas pandemii byliśmy przeciwko wprowadzaniu podwyżek, więc prezydent znalazł sobie nowego koalicjanta – odpiera zarzuty Rafał Dębski (KO).

- Kiedy wybuchła pandemia, to prezydent, zamiast reagować, zamknął się w swoim gabinecie i patrzył na to, jak zachowują się inne miasta. Nie miał własnego pomysłu. A powinien wyjść i powiedzieć: „Drodzy mieszkańcy, przedsiębiorcy, ja zrobię wszystko, żebyście nie ucierpieli podczas tej pandemii” – dodaje.

Wspomniał również, że prawnicy z urzędu miasta, na polecenie prezydenta, mieli bombardować inicjatorów obywatelskich projektów uchwał odpowiedziami pisanymi w niezrozumiałym, prawniczym języku. Dodał także, że koalicja rządząca miastem, nie zważając na wyniki konsultacji społecznych, wprowadzała sprzeczne z wolą mieszkańców uchwały.

Do zarzutów radnych KO odniósł się prezydent Jarosław Ferenc.

- Myślę, że to najważniejsza debata w tym roku. Chciałbym jednak pewne rzeczy państwu radnym wyjaśnić, bo pojawiły się nieprawdziwe lub niepełne informacje – mówi.

- Mieliśmy znacznie więcej zgonów, podobnie jak większość miast w Polsce, dlatego w tym roku sytuacja jest tak zła. Poza tym nieprawdą jest, że nie wspieramy osób przybywających z zagranicy: w naszych szkołach jest ok. 40 dzieci takich rodziców, które otrzymują tam specjalną pomoc – komentuje.

- Mówicie państwo, że jestem najdroższym prezydentem. Panie radny Więcek, lubi pan analizy, więc proszę przeanalizować, jakie są opłaty i podatki w miastach pokroju Radomska. Wtedy Panu wyjdzie, że Radomsko wcale nie jest tak drogie, a w niektórych aspektach stawki są nawet niższe – mówi.

- Nie zgadzam się z tym, że prezydent się schował i nie działał. Ja się nigdzie nie schowałem, rozmawiałem z mieszkańcami i przedsiębiorcami. W okresie pandemii udzieliliśmy szeregu ulg dla przedsiębiorców poszkodowanych przez pandemię. I tak, inspirowaliśmy się innymi miastami, bo w końcu stamtąd też mogą pochodzić dobre pomysły – dodaje.

- Przykro mi, że mówiąc „najdroższy prezydent” radni nie zdają sobie sprawy, że jednocześnie zasiadają w „najdroższej radzie”. Przecież to radni decydują, na co mają zostać przeznaczone pieniądze – skomentował Grzegorz Minecki (RdR).

- W centrum rozpoczęto tylko pierwszą fazę rewitalizacji, ona nadal trwa. Pamiętają państwo, co działo się na ul. Piotrkowskiej w Łodzi? Na początku też wszyscy się przeprowadzili do Manufaktury, dopiero potem powrócili – dodaje.

- Ja jestem zaskoczony krytyką prezydenta. My jesteśmy w koalicji z obecnym prezydentem przez 5 lat, z wami też dosyć długo I dotychczas było pięknie. Tylko że wy działaliście na zasadzie: wszystkie sukcesy to Platforma, a porażki – prezydent – mówi Andrzej Otoliński (WS).

- Sądzę, że każdy może być zadowolony ze zmian, które zachodzą w ostatnich latach w mieście. Tempo mogłoby być oczywiście szybsze, ale niestety nie można mieć wszystkiego – dodaje Kamil Bugdal (RdR).

- Krótko po tym, jak zostałem radnym miejskim, miałem okazję odbyć rozmowę z ówczesnym przewodniczącym, Rafałem Dębskim. Rafał, powiedziałeś mi wtedy: „w samorządzie nie ma miejsca na politykę”. I mam nadzieję, że będziemy trzymać się tej zasady przy podejmowaniu ważnych dla miasta decyzji – przypomina.

- Wiele mówicie o populizmie, ale to radny Kamil Bugdal przedstawia populistyczne poglądy. Panie prezydencie, ja nie jestem populistą – komentuje radny Rafał Dębski (KO).

- Czy nie przetrzymuje pan projektów uchwał w zamrażalniku? Czy nie jest prawdą, że nie słucha pan mieszkańców? Przecież przeprowadzał pan konsultacje społeczne, a potem podejmował odwrotne decyzje. Czy nie zamroził pan projektu uchwały obywatelskiej RAS-u, żeby zgłosić swoją własną, podobną? To, o czym ja mówię, nie jest populizmem – dodaje.

- Debata nie jest po to, żeby się boksować, co wy robicie. Nie ma idealnej włądzy, prezydenta, urzędu. Jest z nami mieszkaniec, który ma gdzieś nasze spory, on chce po prostu żyć w fajnym mieście. Powinniśmy prowadzić dialog z tymi, którzy chcą się angażować – mówi Radosław Rączkowski (radny niezależny).

- Wiele nieprzyjemnych aspektów związanych z naszą wspólną pracą. Mimo wszystko uważam, że powinniśmy współpracować, niezależnie od tego, czy jesteśmy koalicjantami. Naszym wspólnym celem jest miasto. Nie zagłosuję za, ale uważam, że nie zasługuje pan też na głos przeciw – dodaje.

Jedynym przedstawicielem mieszkańców obecnych na sesji był Paweł Aulich.

- W 2019 r. złożyłem projekt do BO dotyczący roweru miejskiego. Pamiętam, że wtedy projekt nie został poddany pod głosowanie. Uznano, że jest sprzeczny z programem rozwoju miasta. Zastanawiam się, czy teraz ponownie składać wniosek w tym roku. Jeżeli projekt nie zostanie znowu poddany pod głosowanie, to nasza praca pójdzie na marne – mówi Paweł Aulich, przedstawiciel mieszkańców.

- Pamiętam, że kiedyś sporo mówiło się o uczelni wyższej w Radomsku. Kiedy wyjeżdżałem, miasto sprzedało nawet teren, gdzie taka uczelnia miałaby powstać. Moje pytanie brzmi: czy Społeczna Akademia Nauk będzie prowadziła szkołę w naszym mieście? – dodaje.

- Przejrzałem dokładnie raport i nie ma tam też nic o geotermii. Czy sprawa ruszyła jakoś do przodu przez ostatni rok? Jest szansa, że geotermia powstanie? Mam również pytanie dotyczące transmisji sesji rady miasta. Czy są warunki, żeby prowadzić transmisję np. na YouTubie? Wtedy więcej osób mogłoby się z nią zapoznać – stwierdza.

Na pytania zadane przez Pawła Aulicha odpowiedziała Karolina Brzozowska-Dymus, kierownik Biura Funduszy Zewnętrznych i Strategii Miasta oraz prezydent miasta Radomska Jarosław Ferenc.

- Jeśli chodzi o rowery, to planowaliśmy pozyskać fundusze zewnętrzne na ten cel. Okazało się jednak, że nie spełniamy regulaminowych warunków. Mogliśmy składać wniosek, ale prawdopodobnie byśmy tych środków nie dostali. Dlatego też postanowiliśmy stworzyć plan rozwoju ścieżek rowerowych – dzięki temu moglibyśmy starać się o większe środki i spełnić zapisane w regulaminie warunki – wyjaśnia Karolina Brzozowska-Dymus.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mieszkańcy zgłaszają swoje uwagi, angażują się. To dla nas bardzo cenne – zaczął swoją odpowiedź prezydent Jarosław Ferenc.

- Daliśmy uczelni bonifikatę na remont tego budynku, ona miała w zamian go wyremontować. Niestety nie posiadam informacji czy Społeczna Akademia Nauk prowadzi nabór na terenie Radomska. Nie wiem też, czy w budynku odbywają się zajęcia dydaktyczne. Z pewnością jednak SAN budynku nie sprzedał, choć umowa niedługo się kończy, więc nie jest to wykluczone. Niestety w takim przypadku będziemy mieć związane ręce – odpowiada.

- Dwukrotnie składaliśmy wnioski do Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o próbny odwiert geotermalny. Niestety otrzymaliśmy informację, że planowany odwiert jest zbyt płytki, a my powinniśmy wystąpić o głębszy odwiert. Nie ustajemy jednak, w przyszłości będziemy składać kolejne wnioski. Transmisję sesji reguluje ustawa z poprzedniego roku. Musimy w tym względzie uwzględnić m.in. potrzeby osób głuchoniemych, a niestety YouTube nie spełnia tych warunków – dodaje.

Ostatecznie za udzieleniem wotum zagłosowało 12 radnych, a przeciw było 2. 7 radnych się wstrzymało.  

- Bardzo dziękuję za udzielenie mi wotum zaufania przez większość radnych - powiedział po głosowaniu prezydent Jarosław Ferenc. 

Więcej o:
sesja rada miejska w radomsku rada miasta polityka jarosław ferenc wotum zaufania raport o stanie miasta
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE