Prezydent Ferenc ściga się z RAS? – zastanawia się radny Łukasz Więcek

Prezydent Ferenc ściga się z RAS? – zastanawia się radny Łukasz Więcek

Radny Rady Miasta w Radomsku, Łukasz Więcek zamieścił wpis, w którym krytykuje prezydenta Jarosława Ferenca w kwestii działań na rzecz poprawy stanu powietrza w mieście. Chodzi o zarezerwowanie w miejskim budżecie środków na wymianę źródeł ciepła na ekologiczne. Jak podkreśla radny Więcek, władze Radomska podjęły taką decyzję dopiero po inicjatywie uchwałodawczej Radomszczańskiego Alarmu Smogowego, o czym nie wspomniały. - To oni (członkowie RAS – dop. aut.) poświęcając swój czas doprowadzili do tego, że środki na ten cel znajdą się w budżecie miasta Radomska. Bez ich presji nie byłoby to możliwe. Należą się im słowa uznania i podziękowanie – zauważa Łukasz Więcek.

Treść wpisu radnego Łukasza Więcka

16 lutego na profilu Pana Prezydent Jarosława Ferenca w mediach społecznościowych ukazał się komunikat z bardzo dobrą informacją. Na grafice napisane było: „Podjąłem decyzję o przekazaniu na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła 3 mln złotych.”

To świetna wiadomość dla mieszkańców naszego Miasta, ale zabrakło tam ważnej informacji. Komunikat został opublikowany kilka dni po złożeniu w praktyce takiej samej propozycji przez Radomszczański Alarm Smogowy. Aktywiści RAS przygotowali projekt uchwały, zbierali podpisy, od lat przypominają nam samorządowcom, jak ważny jest problem smogu. To oni poświęcając swój czas doprowadzili do tego, że środki na ten cel znajdą się w budżecie miasta Radomska. Bez ich presji nie byłoby to możliwe. Należą się im słowa uznania i podziękowanie.

Tymczasem w informacji, która została umieszczona w mediach społecznościowych, nie ma ani słowa o tym, że to pomysł RAS. Wygląda to trochę tak, jakby władze Radomska chciały się ścigać z tym stowarzyszeniem i medialnie odebrać mu efekty działań. To bardzo smutny widok. Zabrakło tego w grafice Pana Prezydenta, więc to ja chciałbym podziękować w imieniu Radnych Klubu Koalicji Obywatelskiej, wszystkim członkom Radomszczańskiego Alarmu Smogowego. Podziwiamy i doceniamy Państwa działania. Choć nie zawsze możemy zrobić w rozwiązywaniu tego problemu tak wiele, jakbyście od nas oczekiwali, to doskonale rozumiemy konieczność walki ze smogiem, a Państwa działania są dla nas dużą motywacją. Te trzy miliony złotych, które mam nadzieję znajdą się w budżecie w najbliższy piątek, to pieniądze o które walczyliście, to odpowiedź na Wasz wniosek. Ze swojej strony dopilnujemy, żeby kwota dofinansowania stanowiła znaczącą większość kosztów wymiany pieca ( min. 70%).

Jest jeszcze jedna rzecz, która wymaga sprostowania. Zwracamy uwagę, że Pan Prezydent nie mógł podjąć decyzji o przekazaniu 3 mln złotych na walkę ze smogiem, ponieważ należy to do kompetencji Rady Miasta, a Prezydent może przedstawić wniosek – projekt uchwały w tej sprawie. Tak też się stało, Pan Prezydent złożył Radzie Miasta projekt zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej, która zakłada przekazanie środków na ten cel. W najbliższy piątek, 26 lutego Rada Miejska podejmie decyzję i jestem pewien, że zmiana zostanie uchwalona, ponieważ to środki finansowe służące rozwiązaniu bardzo ważnego problemu. Zwracam jednak uwagę, że informacja, która ukazał się na profilu była nieprawdziwa i zdecydowanie przedwczesna, odbierająca podmiotowość i kompetencje Radzie Miasta. Jako radny życzyłbym sobie zmiany sposobu komunikacji służb prasowych Urzędu Miasta na bardziej precyzyjne.

Projekt uchwały w sprawie przeznaczenia w budżecie miasta środków na wymianę źródeł ciepła na ekologiczne prezydent skierował na piątkową (26 lutego) sesję Rady Miasta.

Więcej o:
radomsko urząd miasta radomsko walka ze smogiem wymiana źródeł ciepła łukasz więcek radomszczański alarm smogowy
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE