Prezes Whirlpool EMEA z listem do premiera Morawieckiego

Prezes Whirlpool EMEA z listem do premiera Morawieckiego

Gilles Morel, Prezes Whirlpool EMEA oraz Wiceprezes wykonawczy Whirlpool Corporation – firmy zatrudniającej w Polsce ponad 6 000 osób, wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego w związku z obecną sytuacją gospodarczą i niewystarczającymi propozycjami rządu dot. pomocy przedsiębiorcom.

Szanowny Panie Premierze,

Jesteśmy świadkami sytuacji bez precedensu w najnowszych czasach.Stawiamy czoła dramatycznym wyzwaniom, które wpływają na życie codzienne, zwyczaje, więzi społeczne i świat gospodarczy. Wszystkie branże -bez wyjątku -stoją w obliczu poważnego kryzysu.

Nie inaczej jest w przypadku branży AGD. W okresie, gdy świat walczy z COVID-19, klienci potrzebują godnych zaufania produktów -oraz ich serwisu -do prania, gotowania i przechowywania żywności i leków. 77 tysięcy pracowników Whirlpool na całym świecie wspiera naszych klientów. Jesteśmy dumni z ich codziennego zaangażowania.

To powiedziawszy, w oparciu o ostatnie szacunki przewidujemy, że rynek europejski -będący największym pod względem wartości na świecie -skurczy się w drugim kwartale tego roku o około 30-50%. Tak gwałtowny spadek powoduje, że obecnie koncentrujemy się na tym, aby wspierać naszych pracownikówi jednocześnie zapewnić ciągłość biznesową. Dlatego jesteśmy tak bardzo zainteresowani rozwiązaniami pomocowymi wdrażanymi w ekspresowym tempie przez poszczególne kraje.

Z dużymi nadziejami obserwowaliśmy w Polsce prace nad tzw. Tarczą antykryzysową. Doceniamy szczególną uwagę poświęconą kwestiom społecznym i propozycjom mającym na celu ochronę małych i średnich przedsiębiorstw. Niestety, naszym zdaniem rozwiązania dedykowane największym firmom są niewystarczającei nie zagwarantują bezpieczeństwa miejsc pracy, które stworzyliśmy dla polskiej gospodarki. Nasza opinia oparta jest na analizie porównawczej programów pomocowych krajów, w których jesteśmy obecni. Coraz więcej rządów idzie dalej w swoich propozycjach, nie tylko dbając o względną równowagę budżetu państwa, ale również aktywnie wspierając kluczowe branże, takie jak nasza, aby zagwarantować im przetrwanie i zatrudnienie pracownikóww perspektywie długoterminowej.

Polska jest jednym ze strategicznych krajów dla firmy Whirlpool Corporation w regionie EMEA (Europa,Bliski Wschód i Afryka). W 2015 roku firma ogłosiła tak zwany Plan Przemysłowy dla Polski. Jego celem była racjonalizacja i specjalizacja wszystkich polskich stref przemysłowych (we Wrocławiu, Łodzi i Radomsku)oraz unowocześnienie platform produkcyjnych. Na ten cel do końca 2018 roku przeznaczono 293 mln euro. Whirlpool zatrudnia w Polsce obecnie około 6000 osób, oprócz trzech centrów produkcyjnych posiada również biuro komercyjne w Warszawie, Centrum Usług Wspólnych dla Finansów EMEA w Łodzi (otwarte w 2017 roku), Centrum Usług Wspólnych dla Logistyki (otwarte w 2019 roku) oraz Centrum Badań i Rozwoju we Wrocławiu, w ramach którego działa również Globalne Centrum R&Ddla Lodówek.

Naszym mottem przewodnim jest dostarczanie najlepszych rozwiązań klientom na całym świecie, ciągłe ulepszanie życia w domu. Jednak w tym dramatycznym momencie priorytetem jest bezpieczeństwo wszystkich naszych pracowników oraz tworzonych przez nas miejsc pracy. Niestety, te miejsca pracy, są w tym momencie zagrożonew Polsce.Czas wielkiego kryzysu, z jakim mamy do czynienia wymaga od nas wszystkich solidarności. Whirlpool Corporation już teraz dokłada wszelkich starań, aby zminimalizować negatywne skutki obecnej sytuacji. Niestety nie wiemy,jak długo potrwa kryzys, dlatego narzędzia, którymi dysponujemy mogą się okazać niewystarczające.Wierzę, że ustawa przygotowana przez polski rząd i przyjęta przez parlament jest kolejnym, ale nie ostatnim posunięciem w walce z kryzysem gospodarczym, w obliczu którego stanęliśmy. Liczymy na dalsze szybkiei zdecydowane działania, które odpowiednio złagodzą spowolnienie, które jest już faktem. Czas jest kluczowym czynnikiem w ochronie miejsc pracy tworzonych przez lata.

z poważaniem
Gilles Morel
Prezes Whirlpool EMEA
Wiceprezes wykonawczy Whirlpool Corporation

Więcej o:
koronawirus koronawirus radomsko fabryka indesit whirlpool wstrzymana produkcja
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE